Jarosław Szoda


Urodzony w Warszawie, jeden z czołowych operatorów filmowych w Polsce dzieli swą pasję pomiędzy plan filmowy i reklamowy, jest także uznanym twórcą teledysków takich gwiazd estrady, jak: Kayah, Kasia Kowalska, Cesaria Evoria i Goran Bregovic.

Absolwent wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej oraz stypendysta i stażysta min. National Film & Television School w Londynie, Panavision Europe, Technovision, Pinewood Studios, New York University, Arriflex USA, Panavision.

Autor zdjęć do filmów: Gwiazda Piołun (1988), Tramwajada (1989), debiutów reżyserskich: Bogusława Lindy – Seszele (1990), Łukasza Wylężałka – Śmierć dziecioroba. Jest także autorem zdjęć do serialu Glina w reżyserii Władysława Pasikowskiego.

W 1992 został laureatem nagrody za najlepsze zdjęcia do filmu Roberta Glińskiego pt. Wszystko, co najważniejsze na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Współpracę z tym reżyserem kontynuował przy filmie Matka swojej matki w 1996. We współpracy z Filipem Zylberem w 1996 roku zrealizował film Egzekutor, który przyniósł mu nominację do Polskiej Nagrody Filmowej Orła za najlepsze zdjęcia.

Ponadto wyróżniony:

1989 - Nagroda Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego
1999 - Nagroda "Brązowy Yach" (III nagroda) dla najlepszego wideoklipu na 8 Festiwalu Polskich WideoKlipów "Yach Film '99" za teledysk "Prawy do lewego" Kayah i Gorana Bregovica
2000 - Nagroda "Fryderyk '99" dla najlepszego wideoklipu za teledysk "Prawy do lewego" Kayah i Gorana Bregovica
2001 - Nagroda za reżyserię na X Festiwalu Polskich Wideoklipów "Yach Film" za teledysk "Embracacao" Kayah i Cesarii Evorii
2003 - Grand Prix na XII Festiwalu Polskich Wideoklipów "Yach Film" za teledysk "Testosteron" Kayah


Filmy:blog comments powered by Disqus