Jaume Balagueró

Ur.: 2 listopada 1968 , Lleida, Lleida, Katalonia, Hiszpania
zdjęcie

Młody reżyser błyskawicznie wyrobił sobie dobrą reputację zarówno w ojczystej Hiszpanii, jak i na całym świecie. Rozgłos przyniósł mu już pierwszy, doceniony na równi przez krytykę i widzów, film fabularny Bezimienni oraz kinowy hit Ciemność, który mógł poszczycić się znakomitą międzynarodową obsadą: Anna Paquin, Lena Olin, Iain Glen i Giancarlo Giannini.

Ciemność okazała się wielkim sukcesem w Hiszpanii i na świecie, zwłaszcza w USA, gdzie film zarobił 25 milionów dolarów, ustanawiając rekord w historii hiszpańskiej kinematografii.

Długo oczekiwany, trzeci film Delikatna, w którym wystąpili Calista Flockhart, Richard Roxburgh i Elena Anaya, miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji i okazał się kolejnym kasowym sukcesem w Hiszpanii i innych krajach.

Premiera Apartamentu, ostatniego filmu Jaume Balagueró, również miała miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Film wchodzi w skład ambitnej serii telewizyjnej "6 filmów, które nie pozwolą ci zasnąć", wyprodukowanej przez Filmax Entertainment i Estudios Picasso.


Filmy:blog comments powered by Disqus