Jeff Daniels

Ur.: 19 lutego 1955 , Athens, Georgia, USA
zdjęcie

Po studiach na Central Michigan University, Jeff Daniels dołączył do grupy teatralnej Circle Repertory Company w  Nowym Jorku,  w której razem z Christopherem Reevem i Williamem Hurtem zagrał w sztuce Corinne Jacke My Life.

Uznanie przyniosła mu jednak dopiero rola Jeda Jenkinsa w wystawianym w Nowym Jorku przedstawieniu Lanforda Wilsona Fifth of July. Za ten występ otrzymał nominację do nagrody Drama Desk w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy. Daniels zagrał również później w telewizyjnej adaptacji tej sztuki. W 1993 dostał nagrodę OBIE za rolę w monodramie Johnny poszedł na wojnę na podstawie powieści Daltona Trumbo, której akcja toczy się w czasie pierwszej wojny światowej.

Daniels zadebiutował na ekranie kinowym w filmie Ragtime Milosa Formana, a większą popularność uzyskał dzięki roli męża-kobieciarza Debry Winger w Czułych słówkach. Później zagrał dwie znaczące role w Purpurowej róży z Kairu Woody’ego Allena. Aktor ma również w swoim doroabku występy w filmach Zgaga Mike’a Nicholsa, Dzika namiętność Jonathana Demme’a, Złote czasy radia Woody’ego Allena, Pająki, Speed: Niebezpieczna szybkość, Głupi i głupszy, Miasteczko Pleasantville,.

W 1991 roku Daniels założył Purple Rose Theatre Company, niekomercyjny teatr, w którym pracują aktorzy, reżyserzy, dramatopisarze i scenografowie ze środkowego wschodu Stanów Zjednoczonych. Sam jest autorem kilku sztuk napisanych dla tego teatru. Jego pierwsze przedstawienie Shoe Man otrzymało nagrodę Detroit News 1990-91 w kategorii najlepsza nowa sztuka sezonu. Otwierająca sezon 2002-03 w teatrze Purple Rose sztuka Danielsa Across the Way była nominowana w tej samej kategorii przez American Theatre Critics Association.


Role w filmach:blog comments powered by Disqus