John Cale

Ur.: 9 marca 1940 , Crynant, West Glamorgan, Walia
zdjęcie

John Cale znany ze współpracy z takimi artystami jak - Nico, Patti Smith, Brian Eno, David Byrne, Iggy Pop - urodził się w 1942 roku w Garnant w Południowej Walii. W 1963 przeniósł się do Nowego Jorku gdzie zaczął współpracować z awangardowymi kompozytorami Jonem Cagem i LaMonte Youngiem. Już rok później poznał Lou Reeda i obaj panowie zaczęli pracować nad projektem, który wkrótce stał się znany jako The Velvet Underground. Ich bazą była Ludlow Street na manhatańskim Lower East Side. W 1966 roku Andy Warhol przeszczepił wizjonerską muzykę zespołu na grunt sztuki eksperymentalnej zakorzenionej w legendarnym dla artystów miejscu zwanym Factory. Przy asyście Warhola Velvet Underground - czyli Cale, Reed, Sterling Morrison i Mo Tucker - pracowali nad jednym z najbardziej czczonych albumów, jakie zostały nagrane: The Velvet Underground & Nico.

Kolejnym niezapomnianym albumem autorstwa Reeda i Cale'a był nagrany później White Light/White Heat. Album ten po dziś dzień pozostaje zadziwiająco ekstremalny i konfrontacyjny. Ale juz parę lat później w 1969 roku w efekcie pragnienia Reeda ugruntowania swojej pozycji jako lidera zespołu, Cale odszedł z Velvet Underground.

Kariera solowa Cale'a zaczęła się w 1970 od godnego podziwu albumu Vintage Violence. Jego następcą był wydany rok później Church Of Anthrax - efekt współpracy z cenionym awangardowym kompozytorem Terrym Rileyem. W 1973 przyszedł The Academy In Peril - majestatyczne, niemal symfoniczne dzieło z udziałem Royal Philharmonic Orchestra. Rezultatem jego uwydatnionej europejskiej tożsamości był Paris 1919 - wyważone, eleganckie i przyciągające dzieło, na którym klasyczna wrażliwość została połączona z chyba najbardziej komercyjną muzyką jaką kiedykolwiek nagrał. W tym czasie Cale prezentował się także bardzo wyraziście jako producent i muzyk na paru innych kluczowych albumach w kanonie rocka.

W latach 80-tych Cale wydał legendarny w swojej posępności Music For A New Society i odszedł od rocka na obszary klasyczne i konceptualne. Rezultatem prac tego kolejnego okresu było dzieło The Falkland Suite, nagrane do czterech wierszy Boba Dylana, które stało się częścią wydanego w 1989 albumu Words For The Dying.

W 1990 roku po śmierci Andy'ego Warhola, Cale odnowił partnerstwo z Lou Reedem na elegijnym albumie Songs For Drella, a w 1993 The Velvet Underground został reaktywowany na dwumiesięczną trasę po Europie. Trzy lata później nadszedł pierwszy od dekady album Cale'a oparty na muzyce pop - świetnie przyjęty Walking On Locusts, z udziałem Mo Tuckera i Davida Byrne'a z Talking Heads. W tym czasie Cale pracował również z takimi kapelami jak Super Furry Animals czy Jamesem Deanem Bradfieldem z Manic Street Preachers.

W listopadzie 2005 roku ukazał się kolejny album Cale'a BlackAcetate, którym artysta udowadnia, iż stale kieruje swoją muzykę na świeże obszary. W powstawaniu tej płyty brali udział m.in.: Herb Graham Jr. (Macy Gray) i Mickey Petralia (Beck, Rage Against The Machine, Dandy Warhols, Eels).

 


Filmy:

Dyskografia:blog comments powered by Disqus