John Maybury


zdjęcie

Pierwsze filmy zaczął kręcić w latach 70. obracając się na londyńskiej scenie punkowej. W 1992 roku aktorka Tilda Swinton i BBC zwrócili się do Maybury’ego o nakręcenie ekranowej adaptacji sztuki Manfreda Karge Man to Man. Film otrzymał nagrodę krytyki na Festiwalu w Edynburgu.

Kolejny film Remembrance of Things zdobył w 1994 roku nagrodę Los Angeles Critics Circle dla najlepszego filmu niezależnego lub eksperymentalnego oraz Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu w Berlinie.

Równocześnie Maybury reżyserował teledyski dla czołowych gwiazd sceny muzycznej, takich jak: The Smith, The Jesus and Mary Chain, Cyndi Laupher, Boy George, Morrisey oraz Sinead O’Connor, której teledysk Nothing compares 2 U był nominowany do nagrody Grammy i wygrał 3 najważniejsze nagrody MTV.

Tworzył video instalacje będące tłem do pokazów mody Alexandra McQueena, koncertów Psychic TV, Kylie Miogue i U2.

Nakręcony w 1998 roku Love is the devil. Szkic do portretu Francisa Bacona odniósł sukces na Festiwalu Filmowym w Cannes oraz zdobywał uznanie na innych festiwalach, min. otrzymując Michael Powell Award dla najlepszego nowego filmu brytyjskiego na Festiwalu Filmowym w Edynburgu.

Zajmuje się także malarstwem i, w tej dziedzinie, uznanawany jest za pioniera brytyjskiej sztuki współczesnej. Pokazy jego obrazów odbywały się w Institute of Contemporary Art. w Londynie, Palazzo Dell’Espezzione w Rzymie, odwiedzał Japonię i USA. Brał udział w grupowych wystawach w Centrum Pompidou w Paryżu, w Tate i Tate Modern w Londynie.


Filmy:blog comments powered by Disqus