John Williams

Ur.: 8 lutego 1932 , Floral Park, Long Island, Nowy Jork, USA
zdjęcie

Williams skomponował muzykę lub nadzorował stronę muzyczną przy realizacji ponad 90 filmów fabularnych, w tym: A.I. Sztuczna inteligencja, Patriota; Gwiezdne wojny, część I: Mroczne widmo; Mamuśka; Szeregowiec Ryan (Grammy); Amistad; Siedem lat w Tybecie; Zaginiony świat; Rosewood w ogniu; Prochy Angeli (Grammy); Uśpieni; Nixon; Sabrina; Lista Schindlera (nagroda Akademii i Grammy); Park jurajski; Kevin sam w domu; Kevin sam w nowym Jorku; Za horyzontem; JFK; Hook; Uznany za niewinnego; Urodzony czwartego lipca; trylogia Indiana Jones (Grammy); Accidental Tourist; Imperium słońca (BAFTA); Czarownice z Eastwick; E.T. (Oskar, Złoty Glob, Grammy); Superman (Grammy); Bliskie spotkania trzeciego stopnia (Grammy); trylogia Gwiezdne Wojny (nagroda Akademii, Złoty Glob, Grammy), Szczęki (nagroda Akademii, Złoty Glob i Grammy); Skrzypek na dachu (Oskar) i Goodbye Mr. Chips.

W roku 1980 Williams został dziewiętnastym dyrygentem Boston Pops Orchestra. Obecnie posiada tytuł Boston Pops Laureate Conductor, który przyjął po przejściu na emeryturę w roku 1993. Posiada również tytuł Artist-in-Residence w Tanglewood.

Williams napisał liczne utwory koncertowe, w tym dwie symfonie, koncert wiolonczelowy, który po raz pierwszy wykonał Yo-Yo Ma i Bostońska Orkiestra Symfoniczna w Tanglewood, w roku 1994, koncerty na flet i skrzypce, nagrane przez Londyńską Orkiestrę Symfoniczną, koncerty na klarnet i tubę, koncert na trąbki, którego premierowe wykonanie odbyło się w 1996 roku. Jeden z jego koncertów, The Five Sacred Trees, miał premierowe wykonanie w roku 1995. Zagrali wtedy Judith LeClair i Orkiestra Filharmonii Nowojorskiej. Koncert ten został zarejestrowany, ukazał się niedawno nakładem Sony Classical. Williams jest także autorem czołówki muzycznej do serialu The Mission, Liberty Fanfare skomponowanej na uroczystość ponownego odsłonięcia Statuy Wolności, We're Looking Good! - utworu skomponowanego na otwarcie Specjalnych Igrzysk Olimpijskich, tematów muzycznych letnich igrzysk olimpijskich z lat 84-86. Jeden z jego ostatnich koncertów, Seven for Luck, to siedmioczęściowy cykl pieśni, opartych na tekstach znanej amerykańskiej poetki Rity Dove, który miał premierę w Tanglewood w 1998 roku. Kilka lat temu Williams skomponował Celebration 2000, utwór na orkiestrę, napisany dla uczczenia nowego tysiąclecia - towarzyszył on pokazowi retrospektywnego filmu The Unfinished Journey w reżyserii Stevena Spielberga. Film i muzyka miały premierę podczas koncertu America's Millennium w Waszyngtonie, w sylwestra roku 1999.

Wiele spośród napisanych przez Williamsa ścieżek muzycznych zostało wydanych w postaci płyt. Ścieżka dźwiękowa do filmu Gwiezdne wojny sprzedała się w liczbie ponad czterech milionów egzemplarzy. Williams nagrał także serię popularnych albumów, dyrygował wtedy bostońska orkiestrą Boston Pops Orchestra. Od 1980 roku to tej pory nagrał ponad 20 albumów z tej serii. Ostatnim, jak na razie, jest Summon the Heroes, z którego utwór tytułowy był oficjalnym motywem muzycznym letnich igrzysk olimpijskich w Atlancie w 1996 roku.

Williams dyrygował Boston Pops Esplanade Orchestra podczas tournee koncertowych w latach 1985, 1989 i 1992 w USA, i podczas tournee do Japonii, w 1987. Trzy lata później powrócił tam wraz z Boston Pops Orchestra. Japonię odwiedził z tą orkiestrą także w roku 1990 i 1993. Oprócz kierowania bostońską orkiestrą symfoniczną w Symphony Hall i w Tanglewood, Williams występował gościnnie jako dyrygent wielu dużych i znanych orkiestr, wśród nich London Symphony Orchestra, Cleveland Orchestra, Philadelphia Orchestra, Chicago Symphony Orchestra, Pittsburgh Symphony Orchestra, Dallas Symphony Orchestra, San Francisco Symphony Orchestra i Los Angeles Philharmonic Orchestra. Williams jest doktorem honoris causa 18 amerykańskich uniwersytetów, w tym Berklee College of Music w Bostonie, Boston College, Northeastern University, Tufts University, Boston University, New England Conservatory of Music, University of Massachusetts w Bostonie, Eastman School of Music i Oberlin Conservatory of Music.

Oficjalna strona:
http://www.johnwilliams.org/


Filmy:

Dyskografia:blog comments powered by Disqus