Julia Ormond

Ur.: 4 stycznia 1965 , Epsom, Surrey, Anglia
zdjęcie

Aktorstwa uczyła się w londyńskiej Webber Douglas Academy. Pierwsze kroki na scenie stawiała m.in. w spektaklu Wichrowe wzgórza czy Czarownice z Salem. Za rolę w sztuce Christophera Hamptona Faith, Hope and Charity otrzymała w 1989 Nagrodę Londyńskich Krytyków Teatralnych dla najlepiej zapowiadającej się aktorki.

W tym czasie powoli rozpoczynała karierę na ekranie. Najpierw byłt występy w telewizyjnych serialach m.in. Capital City, Traffic Po otrzymaniu, za tytułową rolę w serialu Katarzyna Wielka, nominacji do nagrody Genie Award 1992, przyznawanej przez Kanadyjską Akademię Filmu i Telewizji, pojawiły się propozycje kinowe.

Swoją obecność na dużym ekranie Ormond rozpoczęła udziałem w filmie Petera Greenaway'a Dzieciątko z Macon (1993). Międzynarodowe uznanie zdobyła rolami w Wichrach namiętności (reż. Edward Wick, 1994) i Rycerzu króla Artura (reż. Jerry Zucker, 1995). Zagrała również u boku Harrisona Forda w remake'u słynnej Sabriny wyreżyserowanym przez Sydney'a Pollacka (1995) oraz Białym labiryncie (reż. Bille August, 1996) i Cyruliku Sewilskim (reż. Andrzej Konczałowski, 1998).


Role w filmach:blog comments powered by Disqus