Kenneth Branagh

Ur.: 10 grudnia 1960 , Belfast, Irlandia Północna
zdjęcie

Był drugim z trojga dzieci protestanckiego małżeństwa Williama Branagha i Frances Harper. Ulster nie był spokojnym miejscem - zamieszki i zamachy uliczne nie były niczym wyjątkowym w tamtym okresie. W 1969 ojciec postanowił dla większego bezpieczeństwa przenieść rodzinę do Reading na przedmieściach Londynu, gdzie od dwóch lat pracował. Będąc nastolatkiem Kenneth był mocno zaangażowany w sport - w szkole średniej był kapitanem drużyn rugby i piłki nożnej. Poznawał też podstawy dziennikarstwa pisząc artykuły na temat książek dla dzieci w lokalnej gazecie. Dużo czytał - szczególnie klasykę.

Mając 18 lat Kenneth mógł wybierać miedzy dwiema renomowanymi szkołami aktorskimi: Central School of Speech and Drama oraz Royal Academy of Dramatic Art. Wybrał studia w RADA, której ówczesny dyrektor Hugh Crutwell stał się później konsultantem przy wielu filmowych projektach Branagha.
Po studiach próbował swych sił na WestEndzie, by ostatecznie trafić w 1984 roku do Royal Shakespeare Company. Prawie natychmiast okrzynięty został "nowym Laurencem Olivierem". Jednak już trzy lata później wycofał się z RSC i założył własny zespół - Rennaissance Theatre Company. W repertuarze RTC poza sztukami Szekspira znalazły się też Miłość i gniew (1987) Johna Osborna, oraz Wujaszek Wania Czechowa.

W 1989 roku zrealizował pierwszy film kinowy - Henryka V - drugą po Olivierowskiej filmową wersję dramatu Szekspira. Aktor stał się tu jednocześnie reżyserem, scenarzystą i odtwórcą głównej roli. Film zdobył Feliksa i nagrodę Evening Standart dla najlepszego filmu roku, samego Branagha wyróżniono Feliksem dla najlepszego aktora. Obraz był też nominowany do Oscara za reżyserię i najlepszą rolę męską, otrzymał zaś nagrodę Akademii za kostiumy. Wyróżnili go też nagrodami za reżyserię krytycy nowojorscy oraz British Academy of Film and Television Arts.

Sukces kinowy zmusił w 1992 Branagha do rezygnacji z występów teatralnych. Powrócił na nie dopiero po 10 latach przerwy, w marcu 2002 roku w realizacji szekspirowskiego Ryszarda III.

Strona internetowa:
www.branaghcompendium.com


Filmy:

Role w filmach:blog comments powered by Disqus