Kurt Russell

Ur.: 17 marca 1951 , Springfield, Massachusetts, USA

Ostatnio aktor zagrał w produkcji Warner Bros. pod tytułem Posejdon a także w Wyścigu marzeń wytwórni DreamWorks. Stworzył także znakomitą kreację trenera Herba Brooksa w opartym na prawdziwej historii dramacie Cud w Lake Placid, który dokumentuje historię zwycięskiej drużyny hokejowej, złotych medalistów Mistrzostw Olimpijskich z 1980 roku. Do ostatnich osiągnięć Russella zaliczyć należy również role w Sky High (z Kelly Preston), Policję Rona Sheltona, Vanilla Sky Camerona Crowe'a (z Tomem Cruise'em) oraz 3000 mil do Graceland (z Kevinem Costnerem).

Ekranowym debiutem aktora był epizod, który mając 10 lat zagrał w filmie Elvisa Presleya Co się zdarzyło na Targach Światowych. Był to początek kariery trwającej nieprzerwanie przez cztery dekady. Jako dziecko Russel występował w wielu filmach Disneya, jak choćby: Za mną chłopcy!, The Computer Wore Tennis Shoes, The Barefoot Executive czy Najsilniejszy mężczyzna na świecie.

W 1979 roku reżyser John Carpenter obsadził go w roli Presley'a w swej głośnej telewizyjnej biografii Elvis, która otrzymała nominację do nagrody Emmy za znakomity portret "Króla". Później aktor wielokrotnie jeszcze współpracował z Carpenterem, między innymi przy produkcji filmów: Ucieczka z Nowego Jorku, Coś, Wielka draka w chińskiej dzielnicy czy Ucieczka z Los Angeles (Russell był też współscenarzystą i współproducentem tego ostatniego obrazu).

Kurt Russell otrzymał nominację do Złotego Globu dla Najlepszego Aktora za swą kreację w filmie Mike'a Nicholsa opartym na autentycznej historii - Silkwood (z udziałem Meryl Streep i Cher). Zagrał również w takich filmach jak: Szybka zmiana Jonathana Demme'a (z Goldie Hawn), Niebezpieczna aura, Najlepsze czasy (z Robinem Williamsem), Dama za burtą Garry'ego Marshalla (z Goldie Hawn), Tequila Sunrise Roberta Towne'a (z Melem Gibsonem i Michelle Pfeiffer), Tango i Cash, Ognisty podmuch Rona Howarda (z Robertem De Niro), Obsesja namiętności Jonathana Kaplana, Kapitan Ron, Tombstone, Gwiezdne wrota Rolanda Emmericha, Krytyczna decyzja (z Halle Berry), Incydent i Żołnierz przyszłości.


Filmy:

Role w filmach:blog comments powered by Disqus