Laura Linney

Ur.: 5 lutego 1964 , New York, New York, USA
zdjęcie

Niewiele współczesnych aktorek wywarło na Hollywood wrażenie tak duże, jak Laura Linney.

Otrzymała nominację do nagrody Akademii, jak również nominacje do nagród Gildii Aktorów Filmowych, Złotego Globu i Independent Spirit Award za rolę Sammy Prescott w filmie Kennetha Lonergana You Can Count On Me, w którym wystąpili także Matthew Broderick i Jon Tenney. Uhonorowano ją nagrodami dla najlepszej aktorki, przyznanymi przez Nowojorskie Koło Krytyków Filmowych i National Society of Film Critics.

Linney jest absolwentką znanej szkoły Julliard, to doświadczona aktorka teatralna. Ostatnio występowała na Broadway’u wraz z Liamem Neesonem, grając w sztuce Arthura Millera The Crucible, za rolę tę otrzymała nominację do nagrody Tony. Wcześniej miłośnicy teatru mogli ją zobaczyć w sztuce Geralda Gutierreza Honour, w której grała wraz z Jane Alexander. Aktorka jest laureatką nagrody Theatre World Award, nominowano ją do nagrody Drama Desk (za rolę w sztuce Sight Unseen). Jej inne role teatralne to broadwayowskie inscenizacje sztuki Philipa Barry’ego Holiday, w której wystąpił również Tony Goldwyn, Six Degrees of Separation, The Seagull i Hedda Gabler. Za występ w tej ostatniej aktorka otrzymała w roku 1994 nagrodę Calloway Award.

Linney zagrała także u boku Kevina Spacey’a i Kate Winslet w filmie The Life of David Gale, wystąpiła w The Laramie Project, Przepowiednia z Richardem Gerem, wraz z Gillian Anderson w filmie The House of Mirth, w doskonale przyjętym The Truman Show, u boku Clinta Eastwooda w filmie Władza absolutna, w reżyserii Eastwooda, a także wraz z Richardem Gerem w thrillerze Primal Fear. Debiutowała na ekranie główną rolę w filmie akcji wytwórni Paramount, Kongo.

Widzowie pamiętają ją także z ról w filmach Lorenzo’s Oil, Dave, Searching for Bobby Fischer i A Simple Twist of Fate. Aktorka pracuje także dla telewizji, wystąpiła, między innymi, w telewizyjnym filmie Wild Iris. Wraz z Joanne Woodward zagrała w filmie Blind Spot, grała główną rolę w miniserialu PBS Tales of the City, do roli tej wróciła w kolejnym serialu zatytułowanym More Tales of the City z 1998 roku.


Role w filmach:blog comments powered by Disqus