Liam Neeson

Ur.: 7 lipca 1952 , Ballymena, Co. Antrim, Northern Ireland, UK
zdjęcie

Urodzony w Irlandii aktor rozpoczynał karierę jako nauczyciel. Ukończył Queens College w Belfaście, gdzie specjalizował się w fizyce, informatyce oraz matematyce. Rzucił naukę w 1976 roku i dołączył do zespołu teatralnego Lyric Players Theatre w Belfaście debiutując w The Risen People Josepha Plunketta. Po dwóch latach w Lyric Players został zaangażowany przez Abbey Theatre w Dublinie. Neeson pojawił się na festiwalu Abbey Theatre w produkcji Translations Briana Friela i produkcji Seana O'Caseya The Plough and the Stars dla Royal Exchange Theater - nagroda dla Najlepszego Aktora.

W 1980 roku, John Boorman zauważył aktora w roli Lennie'go w adaptacji powieści Johna Steinbecka Myszy i ludzie (Of Mice and Men) i obsadził go w epickiej sadze Excalibur. Po debiucie w filmie Excalibur, Neeson pojawił się w ponad 30 filmach demonstrując skalę swojego talentu.

W 1996 roku, Neeson zagrał w tytułowej roli w filmie Neila Jordana Michael Collins, za którą otrzymał nagrodę dla Najlepszego Aktora na festiwalu filmowym w Wenecji, nominację do Złotego Globu i prestiżową londyńską nagrodę Evening Standard dla Najlepszego aktora. Film został uhonorowany Złotym Lwem w Wenecji. Przez dziesięciolecia filmowcy, tacy jak legendarny John Huston czy Robert Redford pracowali nad przeniesieniem historii życia irlandzkiego bohatera na duży ekran. Żadna z tych prób nie powiodła się dopóki Neil Jordan i Liam Neeson nie rozpoczęli pracy z producentem Davidem Geffenem. Film zdobył olbrzymie uznanie na całym świecie, a w Europie pobił rekordy oglądalności.

W 1998 roku, wystąpił w kinowej adaptacji powieści Victora Hugo Nędznicy (Les Misérables) w roli Jeana Valjeana z Umą Thurman i Claire Danes. Także tego roku, Neeson zagrał Oscara Wilde w nowej sztuce Davida Hare new play The Judas Kiss, która miała premierę na londyńskim West End 19 marca, a na Broadwayu 29 kwietnia.

star_wars W 2000 roku, aktor wystąpił w Gun Shy, czarnej komedii z Sandrą Bullock. Liam zagrał pracownika Agencji ds. Zwalczania Narkotyków, który wkrótce ma przejść na emeryturę, ale musi zająć się jeszcze ostatnią trudną sprawą. W 1999 roku, Liam zagrał w przeboju kasowym Gwiezdne wojny: Mroczne widmo (Star Wars: Episode I - The Phantom Menace) - rola Qui-Gon Jinna, mistrza wojowników Jedi, który przekazuje swoją wiedzę Obi-Wan Kenobiemu oraz młodemu Anakinowi Skywalkerowi. Tego samego roku wystąpił w The Haunting, opowieści o nawiedzonym domu w Nowej Anglii, w którym grupa ludzi walczy o przetrwanie. Film został wyreżyserowany przez Jana de Bonta, a wystąpiły w nim także Catherine Zeta-Jones oraz Lili Taylor.

W marcu 2002 roku, Liam Neeson powrócił na deski Broadwayu, aby zagrać u boku Laury Linney w dramacie Arthura Millera The Crucible w Virgin Theater. Kreacja Neesona jako Johna Proctora przyniosła mu w 2002 roku nominację do nagrody Tony.

W 2002 roku, Neeson wystąpił w filmie Martina Scorsese Gangi Nowego Jorku (Gangs of New York) z Leonardo DiCaprio i Danielem Day-Lewisem. Wystąpił także u boku Harrisona Forda w filmie opowiadającym o tragedii rosyjskiej atomowej łodzi podwodnej K-19: The Widowmaker, w reżyserii Kathryn Bigelow.

Neeson zadebiutował na Broadwayu w 1993 roku w adaptacji dramatu Eugene O'Neilla z 1921 roku Anna Christie. W sztuce, która odniosła olbrzymi sukces, wystąpiła także Natasha Richardson, a Neeson został uhonorowany nominacją do nagrody Tony.

Pasja Neesona do klasyki jeszcze raz został doceniona przez krytyków w produkcji American Playhouse powieści Edith Wharton Ethan Frome. Neeson zagrał w tej tragicznej historii miłosnej rozgrywającej się na przełomie wieków w Nowej Anglii.

Także w 1993 roku, Neeson został nominowany do Oskara, Złotego Globu i BAFTA za rolę Oskara Schindlera w filmie Stevena Spielberga Lista Schindlera (Schindler's List). W 2000 roku otrzymał nagrodę OBE od Królowej za "zasługi dla dramatu."


Role w filmach:blog comments powered by Disqus