Louis de Funès

Ur.: 31 lipca 1914 , Courbevoie, Francja
Zm.: 27 stycznia 1983
zdjęcie

Był synem hiszpańskiego arystokraty, mieszkającego we Francji szanowanego prawnika. Żenił się dwa razy - drugą jego żoną została wnuczka pisarza Guy de Maupassanta, która później stała się jego agentem. Trzecią żoną - już tylko filmową - była Claude Gensac: grała jego żonę i w serii o żandarmie. W czasie II wojny światowej żył z gry na pianinie w paryskich nocnych klubach. Pierwszą rolę w filmie zagrał już w roku 1945, pierwszą poważną i dostrzeżoną - w filmie Podróż do Paryża, dopiero w roku 1956. Lekceważony przez "wielkich" komedii francuskiej tego okresu - Bourvila i Fernandela, irytujący "wielkich" poważnego kina - Jeana Gabina czy Jeana Maraisa, wypłynął na szerokie wody filmem Koko (Poic Pouic) w roku 1963. Niemal natychmiast zostaje zaangażowany do roli żandarma z Saint-Tropez. Obaj "poważni" aktorzy wystąpią zresztą w końcu z de Funesem - Gabin w Człowieku z tatuażem, Jean Marais w serii o Fantomasie, chyba najbardziej dziś żywych filmach tego (będącego kiedyś idolem) aktora.

Wielkim kasowym przebojem była Wielka włóczęga - komedia wojenna, w której De Funes partnerował Bourvilowi - obejrzało we francuskich kinach rekordowe w owym czasie 17 mln osób. Koszty produkcji filmu Gamoń (drugi wspólny występ z Bourvilem) zwróciły się po trzech tygodniach wyświetlania. Przebojem stała się seria sześciu - bardzo nierównych - filmów o przygodach żandarma Cruchota z prowincjonalnego Saint-Tropez. 

Krytycy wszelako najbardziej cenią chyba przedostatni film de Funesa, Kapuśniaczek - o dwóch starych (ale bardzo jarych) rolnikach, w których zupie rozsmakował się kosmita...

Za: http://lecinema.pl/lk/lk_funes.php


Role w filmach:blog comments powered by Disqus