M. Night Shyamalan

Ur.: 6 sierpnia 1970 , Mahé, Pondicherry, Indie
zdjęcie

Zaczął kręcić pierwsze filmy w wieku 10 lat w swej rodzinnej Filadelfii. Mając 16 lat, nakręcił swój 45. film krótkometrażowy. W wieku 17 lat stanął przed rodzicami (oboje są lekarzami), w otoczeniu zdjęć innych 12 lekarzy w historii rodziny, i poinformował ich, że choć z wyróżnieniem ukończył szkołę i dostał stypendia kilku prestiżowych programów medycznych, zamiast tego postanowił studiować reżyserię w Tisch School of the Arts na Uniwersytecie Nowojorskim.

Na ostatnim roku studiów napisał pełen emocji scenariusz oparty na jego własnych przeżyciach, zatytułowany Praying with Anger, mówiący o młodym amerykańskim studencie, który wraca do Indii i czuje się obco we własnej ojczyźnie. W 1992 roku, mając fundusze na swój pierwszy niskobudżetowy film, Shyamalan nakręcił tę opowieść w Indiach. Wystąpił w niej w charakterze scenarzysty, reżysera, producenta i głównego bohatera. Nowojorska fundacja artystyczna New York Foundation of the Arts wybrała jego film do wyświetlenia w prestiżowej serii First Look Series, a w 1993 roku film otrzymał tytuł „Debiut Roku” od American Film Institute of Los Angeles.

W kolejnym roku Shyamalan napisał inny uduchowiony scenariusz Labor of Love, który sprzedał wytwórni 20th Century Fox. W czerwcu 1995 roku wytwórnia Columbia Pictures poprosiła go o napisanie kinowej adaptacji Stuarta Malutkiego, opartego na ukochanej przez dzieci książce E.B. White’a pod tym samym tytułem.

Jego drugi film, Dziadek i ja, z udziałem Rosie O’Donnell, Denisa Leary’ego, Dany Delaney i Roberta Loggii, wszedł na ekrany kin w 1997 roku. Film, nakręcony w całości w Filadelfii, opowiada historię bliskiej więzi pomiędzy chłopcem uczęszczającym do katolickiej szkoły i jego dziadkiem.

Niebywały sukces thrillera psychologicznego Szósty zmysł wyniósł Shyamalana na wyżyny wśród najbardziej poszukiwanych filmowców Hollywoodu. Szósty zmysł zapewnił jedne z najwyższych zysków w historii i wciąż bije rekordy na wideo, otrzymał sześć nominacji do Oscara, w tym w kategorii „najlepszy film” oraz dwie dla samego Shyamalana – dla najlepszego reżysera i za najlepszy oryginalny scenariusz. Ponadto film zdobył trzy nagrody People’s Choice dla ulubionego filmu kinowego, ulubionego dramatu i dla najlepszego aktora, czyli Bruce’a Willisa. Shyamalan ponownie spotkał się z Willisem na planie Niezniszczalnego, w którym zagrał również Samuel Jackson.

Po Niezniszczalnym Shyamalan odniósł ogromny sukces na całym świecie dzięki thrillerowi o zjawiskach nadprzyrodzonych, zatytułowanemu Znaki, z Melem Gibsonem i Joaquinem Phoenixem w rolach głównych. W kolejnym z filmów Shyamalana, Osadzie, również pojawił się Phoenix, Bryce Dallas Howard (grająca także potem w Kobiecie w błękitnej wodzie tego reżysera), a także tacy doborowi aktorzy, jak Adrien Brody, William Hurt i Sigouney Weaver.


Filmy:

Role w filmach:blog comments powered by Disqus