Maciej Zieliński

Ur.: 29 marca 1971 , Warszawa, Polska
zdjęcie

Jest absolwentem wydziału kompozycji Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie i Royal Academy of Music w Londynie. Jest kompozytorem muzyki filmowej, teatralnej, piosenek i ilustracji do produkcji telewizyjnych oraz filmów reklamowych.

W świecie filmowym debiutował w 1996 roku muzyką do filmu Gry uliczne w reż. Krzysztofa Krauze. Zaraz potem napisał muzykę do filmu Niemcy w reż. Zbigniewa Kamińskiego, która zyskała bardzo pochlebne recenzje. Kolejnym filmem była Świąteczna przygoda w reż. Dariusza Zawiślaka. Film ten oprócz muzyki ilustracyjnej zawierał cztery piosenki napisane przez Zielińskiego. Jedna z nich, pod tytułem „Kto wie?" w wykonaniu zespołu De Su przez dwa lata z rzędu gościła na pierwszych miejscach list przebojów, stając się jedną z najczęściej emitowanych piosenek świątecznych w Polsce.

W roku 2004 napisał muzykę do filmu Nigdy w życiu w reż. Ryszarda Zatorskiego, adaptacji powieści K. Grocholi. Film obejrzało ponad 1,6 miliona widzów, a „Tango de Amor” będące komercyjną wersją jednego z głównych tematów muzycznych filmu było airplayem w wielu rozgłośniach radiowych. Płyta ze ścieżką dźwiękową filmu przez kilka tygodni pozostawała w pierwszej dziesiątce Oficjalnej Listy Sprzedaży.

Inną jego produkcją, która zebrała dużo pochlebnych recenzji jest muzyka do serialu Kryminalni w reż. Ryszarda Zatorskiego i P. Wereśniaka (TVN).

Wielkim hitem okazała się też komedia romantyczna Tylko mnie kochaj w reż. Ryszarda Zatorskiego. Muzyka ilustracyjna z tego filmu została uznana za jedną z najlepszych ścieżek dźwiękowych 2006 roku, a płyta sprzedała się w nakładzie 40.000 egzemplarzy.

Piosenka jego autorstwa „Jaka miłość taka śmierć” promująca kolejny film - Dublerzy w reż. Marcina Ziębińskiego - a wykonywana przez KAYAH także zyskała dużą popularność.

Zieliński jest także autorem muzyki teatralnej (Zatrute pióro reż. Jerzy Gruza, Warszawianka reż. Andrzej Chrzanowski, Hart Ducha reż. Jakub Duszyński) oraz piosenek i ilustracji muzycznych do produkcji telewizyjnych (Powrót Arystokratów, Mały książę reż. Natalia Koryncka-Gruz, Ulica Sezamkowa, Oczywiście, Idź na całość, Plaster miodu, Co z tą Polską). Jako aranżer i kierownik muzyczny współpracował z Elżbietą Skrętkowską przy muzycznych superprodukcjach. Były to koncerty telewizyjne Krzysztofa Krawczyka i Violetty Villas. Gwiazdom towarzyszył gigantyczny zespół przekraczający 100 osób (chór, orkiestra, sekcja rytmiczna i dęta).

Od kilkunastu lat współpracuje z renomowanymi agencjami reklamowymi, komponując muzykę do reklam wielu światowych marek. Jego największe sukcesy w tej dziedzinie to piosenka do reklamy Kawy Jacobs "Najmilsza chwila poranka" oraz nagroda Kreatura'2000 za muzykę do filmu reklamowego Ciepło-Zimno (Procter&Gamble).

Maciej Zieliński komponuje również muzykę poważną. Jego utwory były wykonywane w ramach festiwali takich jak: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wpółczesnej "Warszawska Jesień", Forum Lutosławskiego, Musica Polonica Nova, Gaude Mater, AudioArt, XIV Synthesizer-Musik-Festival w Braunschweig, Musica del Novocento w Rzymie, European Youth Music Festival Copenhagen'96, Park Lane Festival w Londynie, World Music Days w Rumunii. Jego kompozycje były odtwarzane na antenach wielu radiofonii Europejskich. Zostały również opublikowane przez EMI Music Polska, PWM, DUX, ZPR Records, Universal Music, Polskie Nagrania Edition i Acte Prealable.

W kwietniu 2000 jego kompozycja Lutosławski in memoriam na obój i fortepian została wybrana przez Associated Board of Royal Schools of Music do programu egzaminacyjnego szkół angielskich.

Płyta z jego I Kwartetem Smyczkowym w wykonaniu żeńskiego kwartetu DAFO i wydana przez PWM/DUX otrzymała nagrodę Fryderyk'2002. Jego partytury wydaje Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Strona oficjalna:
www.maciejzielinski.pl


Filmy:blog comments powered by Disqus