Mark Ruffalo

Autor: materiały prasowe
Ur.: 22 listopada 1967 , Kenosha, Wisconsin, USA
zdjęcie

Mający na swym koncie szeroki wachlarz różnorodnych ról filmowych MARK RUFFALO jest jednym z najbardziej rozchwytywanych aktorów Hollywood. Ostatnio zakończył zdjęcia do filmu Reservation Road wytwórni Focus Features, w którym zagrał także Joaquin Phoenix. Film jest oparty na bestsellerowej powieści opisującej losy dwóch ojców znajdujących się po przeciwnych stronach sprawy wypadku drogowego, którego sprawca zbiegł. Zagrał również w Where the Wild Things Are w reżyserii Spike'a Jonze oraz w filmie Margaret wyreżyserowanym przez Kennetha Lonergana, z Anną Paquin i Mattem Damonem.

Studio Phoenix Pictures, które wyprodukowało film Zodiak, ogłosiło, że zakupiło prawa do powieści zatytułowanej The Brass Wall, w adaptacji której zagra także Ruffalo. Wcieli się w rolę działającego pod przykrywką policjanta, który infiltruje mafijną rodzinę Lucchesich w Nowym Jorku, chcąc rozwiązać sprawę zabójstwa miejskiego strażaka.

W 2006 r. Ruffalo zadebiutował na Broadwayu w odświeżonej sztuce Clifforda Odetsa zatytułowanej Awake and Sing!, którą wystawi Lincoln Center Theater. Za rolę w tej sztuce Ruffalo otrzymał nominację do nagrody Tony w kategorii "najlepszy aktor w sztuce teatralnej". W dramacie, którego akcja rozgrywa się za czasów Wielkiej Depresji, wyreżyserowanym przez Bartletta Shera (The Light in the Piazza), Ruffalo zagrał rolę weterana II wojny światowej, który podczas walk stracił nogę. W sztuce zagrali również Ben Gazzara, Zoe Wanamaker i Lauren Ambrose. Ruffalo niedawno pojawił się w filmie Wszyscy ludzie króla z Seanem Pennem, Kate Winslet i Jude'em Law.

Ruffalo był odtwórcą romantycznej roli u boku Reese Witherspoon w filmie Jak w niebie wyprodukowanym przez wytwórnię Dreamworks. Wcześniej zagrał w Zakładniku wraz z Tomem Criuse'em i Jamie'em Foxxem. W Zakładniku Ruffalo grał oficera policji Los Angeles ścigającego płatnego mordercę, w którego rolę wcielił się Tom Cruise. Był też odtwórcą roli w filmie Już tu nie mieszkamy, który zyskał sobie przychylność krytyków na Festiwalu Filmowym w Sundance w 2004 r. Ruffalo zagrał tam wraz z Naomi Watts, Peterem Krause'em i Laurą Dern; był również producentem wykonawczym tego dramatu ukazującego konsekwencje niewierności, która przytrafia się dwóm małżeństwom.

Ruffalo pojawił się w komedii romantycznej wytwórni Columbia/Tri Star Dziś 13, jutro 30, w której zagrał główną rolę u boku Jennifer Garner. Wystąpił również w Zakochanym bez pamięci, gdzie zagrał wraz z Jimem Carreyem, Kirsten Dunst, Kate Winslet, Elijah Woodem i Tomem Wilkinsonem.

W 2003 r. Ruffalo pojawił się wraz z Meg Ryan w filmie Tatuaż Jane Campion. W tym samym roku zagrał w niezależnym filmie Moje nowe życie, którego autorką scenariusza i reżyserką była Isabel Coixet, a w rolach głównych pojawili się Sarah Polley i Scott Speedman.

Ruffalo zebrał pochwały krytyków w 2000 r. za rolę w filmie Kennetha Lonergana Możesz na mnie liczyć, z udziałem Laury Linney i Matthew Brodericka. Za swoją rolę zdobył nagrodę dla najlepszego aktora na Festiwalu Filmowym w Motrealu w 2000 r. oraz nagrodę New Generation od Los Angeles Film Critics Association. Wyprodukowany przez Martina Scorsese film zyskał sobie uznanie krytyków w całym kraju, a szczególnie dobrze został odebrany na Festiwalu Filmowym w Sundance w 2000 r., gdzie otrzymał dwie najważniejsze nagrody festiwalowe.

Wśród innych filmów z udziałem Ruffalo znajdziemy: Ostatni bastion, Szyfry wojny, XX/XY, To wciąż mój mąż, Przejażdżka z diabłem, Klub 54, Sejfmeni, The Last Big Thing, Fish in the Bathtub i Mieszkanie numer 12.

Korzenie aktorskie Ruffalo znajdują się w teatrze, gdzie po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę, grając w pozabroadwayowskiej produkcji This Is Our Youth napisanej i wyreżyserowanej przez Kennetha Lonergana, wcielając się w rolę, za którą otrzymał nagrodę Lucille dla najlepszego aktora. Ruffalo zdobył kilka nagród za inne role, w tym nagrody Dramalogue i Theater World Award. W 2000 r. Ruffalo wystąpił w pozabroadwayowskiej produkcji The Moment When, napisanej przez zdobywcę Nagrody Pulitzera i Tony Award Jamesa Lapine'a.

Ruffalo - scenarzysta, reżyser i producent - był współautorem scenariusza do niezależnego filmu The Destiny of Marty Fine, który otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Filmowym Slamdance w Park City (Utah). Ponadto wyreżyserował kilka sztuk i jednoaktówek. W 2000 r. wyreżyserował oryginalną sztukę Timothy'ego McNeila zatytułowaną Margaret w Hudson Backstage Theatre w Los Angeles.

W telewizji Ruffalo wystąpił między innymi w The Beat stacji UPN, serialu dramatycznym stworzonym przez nagrodzonego Oscarem® Barry'ego Levinsona i zdobywcę nagrody Emmy Toma Fontanę, Drugmi dniu świąt oraz w filmie stacji TNT Houdini: Believe.

Ruffalo mieszka obecnie w Los Angeles.

Foto: źródło


Role w filmach:blog comments powered by Disqus