Martin Scorsese

Ur.: 17 listopada 1942 , Nowy Jork, USA
zdjęcie

Cieszy się opinią jednego z najwybitniejszych reżyserów amerykańskich. Nakręcił wiele głośnych, choć niekiedy kontrowersyjnych filmów, takich jak Taksówkarz (Złota Palma na festiwalu w Cannes, 1976), Wściekły byk, czy Ostatnie kuszenie Chrystusa. Doskonale udawały mu się zarówno dramaty obyczajowe (Alicja już tu nie mieszka, Kolor pieniędzy), jak i brutalne obrazy sensacyjne (Chłopcy z ferajny, Przylądek strachu, Kasyno), opowieści romantyczne (Wiek niewinności), czy komedie (The King of Comedy, Po godzinach). Z powodzeniem spróbował swoich sił również w tak trudnym gatunku, jakim jest film muzyczny (Nowy Jork, Nowy Jork).
Ulubionym aktorem Martina Scorsese jest Robert De Niro, który stworzył wybitne kreacje w wielu spośród jego najważniejszych dzieł.
Martin Scorsese urodził się w roku 1942 w Nowym Jorku. Ukończywszy studia na tutejszym Uniwersytecie, zajmował się przez pewien czas montowaniem cudzych filmów. Jako reżyser zadebiutował w 1968 r. filmem Who's That Knocking at My Door. Udany debiut zwrócił uwagę Rogera Cormana, który powierzył Martinowi Scorsese reżyserię dramatu społecznego Boxcar Bertha (TVP: Berta, wagon kolejowy, 1972). W rok później przyszedł pierwszy wielki sukces: nakręcony w Nowym Jorku kolejny dramat Nędzne ulice zapewnił przyszłemu twórcy Ostatniego kuszenia Chrystusa międzynarodowy rozgłos, uznanie krytyki i widowni. Dwa kolejne, wspomniane wcześniej filmy - Alicja już tu nie mieszka, a zwłaszcza Taksówkarz - należą do najważniejszych osiągnięć kina amerykańskiego (i światowego) lat 70.
Martin Scorsese nakręcił ponadto pełnometrażowy dokument muzyczny The Last Waltz oraz dokumentalny serial poświęcony historii kina amerykańskiego. W innym swoim filmie dokumentalnym, Italianamerican, autor Kunduna opowiedział o swoich rodzicach.
Swego czasu Martin Scorsese prowadził kampanię na rzecz odpowiedniej konserwacji filmów barwnych. Celowi temu służyła utworzona przezeń Fundacja Filmowa. W 1992 r. Stanął na czele Martin Scorsese przedstawia - firmy zajmującej się konserwowaniem i rozpowszechnianiem klasyki kina.
Scorsese jest laureatem nagrody Amerykańskiego Instytutu Filmowego za całokształt twórczości.

Strona nieoficjalna:
www.scorsesefilms.com


Filmy:

Role w filmach:

Bibliografia:blog comments powered by Disqus