Mike Myers

Autor: Damia
Ur.: 25 maja 1963 , Scarborough, Ontario, Kanada
zdjęcie

Mike Myers rozpoczął karierę od komediowych występów w Toronto i Chicago. Przez lata był zagorzałym fanem telewizyjnego programu Saturday Night Live. W 1987 roku ziściło się marzenie Myersa - został zaproszony do wzięcia udziału w show.

Sympatię publiczności zjednał sobie odtwarzaną na potrzeby programu postacią Wayne'a Campbella. Wkrótce Campbell - miłośnik heavy-metalu wspólnie ze swym nieodłącznym towarzyszem - Garth'em (w tej roli Dana Carvey) zyskali tak wielką popularność, że ich przygody przeniesiono na duży ekran. Kinową wersję Wayne's World, w której para bohaterów zmaga się z roztrzepanym producentem, wyreżyserowała w 1992 roku Penelope Spheeris. Film dość nieoczekiwanie okazał się ogromnym przebojem; zajął szóste miejsce na amerykańskiej liście największych sukcesów kasowych, a wpływy szacowano na 120 milionów dolarów. O popularności Świata Wayne'a świadczy to, jak wiele powiedzonek typowych dla głównych bohaterów trafiło do codziennego języka młodych Amerykanów.

Po sukcesie Wayne's World, Mike Myers zrezygnował z dalszego udziału w Saturday Night Live, by skupić się na karierze filmowej. W 1993 roku pojawił się na dużym ekranie dwukrotnie: w drugiej części przygód Wayne'a i Gartha oraz w wyreżyserowanym przez Thomasa Schlamme'a filmie Poślubiłem morderczynię, do którego sam napisał scenariusz. Filmy cieszyły się umiarkowanym powodzeniem. Wkrótce po zakończeniu zdjęć do Poślubiłem morderczynię, zmarł ojciec Myersa. Aktor na trzy lata wycofał się z pracy w filmie.

Na ekrany kin powrócił w 1997 roku rolą Austina Powersa. W zrealizowanych dwóch częściach przygód agenta, Mike Myers daje wyraz swojej fascynacji kulturą lat 60., żartuje z filmów o Jamesie Bondzie. Wykorzystuje w pełni swój komediowy talent, wcielając się w kilka postaci. W drugiej części, zatytułowanej Austin Powers: Szpieg, który nie umiera nigdy samych siebie zagrali Woody Harrelson, Jerry Springer i modelka Romjin Stamos.

Żoną Mike'a Myersa jest Robin Ruzan.


Filmy:

Role w filmach:blog comments powered by Disqus