Monika Brodka

Autor: Wikipedia
Ur.: 7 lutego 1987 , Żywiec
zdjęcie

Monika Brodka - polska wokalistka popowa. Laureatka trzeciej edycji programu telewizyjnego Idol.

Debiut fonograficzny Brodki zatytułowany Album ukazał się w 2004 roku. Ciesząca się popularnością w Polsce płyta uzyskała status złotej sprzedając się w nakładzie 35 000 egzemplarzy.

Monika Brodka pochodzi z Twardorzeczki, wsi koło Żywca. Wychowała się w góralskiej rodzinie z tradycjami muzycznymi. W wieku sześciu lat podjęła lekcje gry na skrzypcach. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Żywcu w klasie językowej.

Działalność artystyczna:

W 2003 roku wzięła udział w trzeciej edycji programu Idol i w styczniu 2004 wygrała jego finał zdobywając 69% głosów.

27 września tego samego roku ukazała się pierwsza płyta piosenkarki pt. Mini Album vol. 1. Zawierający sześć piosenek minialbum był promowany singlem "Ten". Druga część debiutu Brodki została wydana 25 października 2004 pt. Mini Album vol. 2. Również 25 października oba minialbumy zostały wydane na jednej płycie zatytułowanej Album. Wydawnictwo zadebiutowało na 8. miejscu listy OLiS w Polsce. W grudniu 2004 otrzymała nominację do nagrody Paszport Polityki w kategorii Estrada.

W 2005 roku Monika Brodka została nominowana do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategoriach Album Roku Pop, Nowa Twarz Fonografii oraz Wokalistka roku. 10 czerwca dzięki piosence "Miałeś być..." wygrała konkurs premier podczas 42. KFPP w Opolu. Została także wyróżniona statuetką plebiscytu Superjedynki w kategorii Debiut oraz nagrodą słuchaczy Jedynki Polskiego Radia. Nagrodą był koncert w studio im. Witolda Lutosławskiego. 7 września tego samego roku debiut uzyskał status złotej płyty sprzedając się w nakładzie 35 000 egzemplarzy. W październiku Brodka nagrała piosenkę "Horoskop" razem z duetem WSZ & CNE. Utwór znalazł się na wspólnej płycie raperów, Jeszcze raz.

20 listopada 2006 roku został wydany drugi album wokalistki zatytułowany Moje piosenki. Promowały go single "Znam cię na pamięć", "Miał być ślub" oraz "Za mało wiem". W 2008 roku Brodka nagrała trzy nowe piosenki, "Znowu przyszło mi płakać", "Mam nowy plan" oraz "Piosenka z głowy", na potrzeby serialu BrzydUla emitowanego na antenie stacji telewizyjnej TVN.

20 września 2010 roku ukazał się trzeci album studyjny wokalistki pt. Granda. Muzykę na płytę skomponował Bartosz Dziedzic wraz z Moniką Brodką. Wyjątek stanowi utworu "Hejnał", który przygotował ojciec piosenkarki Jan Brodka oraz Dziedzic, który również wyprodukował wszystkie kompozycje. Słowa do piosenek napisała sama piosenkarka, a także Radek Łukasiewicz z formacji Pustki oraz Jacek "Budyń" Szymkiewicz z zespołu Pogodno. Wydawnictwo było promowane w Polsce podczas trasy koncertowej Granda Tour.

Działalność pozamuzyczna:

W 2004 roku Monika Brodka gościła w 86. odcinku programu talk-show Kuba Wojewódzki emitowanym wówczas przez telewizję Polsat. W 2006 roku piosenkarka zagrała epizodyczną rolę Kingi w serialu Fala zbrodni emitowanym na antenie telewizji Polsat. Tego samego roku ponownie gościła w programie Kuba Wojewódzki na antenie telewizji TVN. W 2007 roku wystąpiła w dubbingowej roli w filmie animowanym Wojownicze Żółwie Ninja w którym wcieliła się w postać Karai. W 2010 roku wokalistka wystąpiła gościnnie w programie Wstajesz i wiesz emitowanym przez stację TVN24. Następnie wystąpiła gościnnie w magazynie porannym Dzień Dobry TVN.


Dyskografia:

  • 2010 - Granda (kompozytor/muzyk)blog comments powered by Disqus