Morgan Freeman

Ur.: 1 czerwca 1937 , Memphis, Tennessee, USA
zdjęcie

Od wielu lat cieszy się zasłużoną opinią jednego z najbardziej cenionych i utalentowanych artystów sztuki filmowej. Jest podziwiany zarówno przez widzów oraz krytyków, jak i kolegów po fachu.

Przebojowa rola w filmie Street Smart przyniosła mu w 1987 roku pierwszą z trzech nominacji do Oscara. Kolejne wyróżnione kreacje stworzył w filmach Skazani za Shawshank, nakręconym przez Franka Darabonta na podstawie prozy Stephena Kinga oraz uhonorowanym kilkoma Oscarami Wożąc Miss Daisy. Drugi z wymienionych obrazów przyniósł Freemanowi Nagrodę Złotego Globu.
Doczekał się również Oscara, którego przyznano mu za film: Za wszelką cenę w kategorii Najlepszego Aktora Drugoplanowego w 2005 roku.

Błyskotliwa kariera Morgana Freemana trwa już ponad trzydzieści lat i nie ogranicza się jedynie do wysokobudżetowych produkcji. Aktor chętnie grywa też role sceniczne i telewizyjne, występuje również w charakterze narratora (The Long Way Home).

Wśród filmów fabularnych z jego udziałem na szczególną uwagę zasługują: Along Came a Spider, Siostra Betty, Deep Impact, Hard Rain, Amistad, Kiss the Girls, Reakcja łańcuchowa, Epidemia, Siedem, Bez przebaczenia, Robin Hood książę złodziei, Glory oraz Lean on Me.
Aktor zagrał także w filmie Podejrzany, pierwszym projekcie fabularnym nakręconym pod szyldem firmy producenckiej Morgana - Revelations Entertainment. Ostatnio widzowie mogli podziwiać aktora w komedii Bruce Wszechmogący. Debiutem reżyserskim Freemana był dobrze przyjęty przez krytykę obraz Bopha! nakręcony dla Paramount Pictures.

Jeśli chodzi o dorobek sceniczny aktora, to wymienić należy między innymi takie tytuły jak teatralna wersja Wożąc Miss Daisy, Coriolanus i Gospel at Colonus. Wszystkie z wymienionych sztuk przyniosły Freemanowi Nagrody Obie, a praca przy Mighty Gents wyróżniona została nominacją do Nagrody Tony. W 1991 Freeman zagrał na scenie z Tracy Ulman w Poskromieniu złośnicy Williama Szekspira.Wkrótce zobaczymy go w następnych filmach, między innymi, w Unleashed u boku Jeta Li, An Unfinished Life z Jennifer Lopez i Robertem Redfordem i Edisononie z Justinem Timberlakem, LL Cool J i Kevinem Spacy


Role w filmach:blog comments powered by Disqus