Natalie Portman

Ur.: 9 czerwca 1981 , Jerusalem, Izrael
zdjęcie

Debiutowała w filmie fabularnym rolą w obrazie Luca Bessona Leon Zawodowiec. U boku Jeana Reno i Gary’ego Oldmana Portman zagrała Mathilde, dziewczynkę uciekającą przed płatnym zabójcą po śmierci rodziców zamordowanych przez skorumpowanego oficera urzędu ds. walki z narkotykami (DEA). Kolejną rolą Portman była doskonała kreacja w filmie Piękne dziewczęta, słodko-gorzkiej komedii w reżyserii Teda Demme’a, w której pojawiły się także takie gwiazdy jak Timothy Hutton, Uma Thurman, Rosie O’Donnell i Matt Dillon.

Następnie pojawiła się m.in. w adaptacji bestsellerowej powieści Wzgórze nadziei z udziałem Jude’a Law, Nicole Kidman i Renée Zellweger w reżyserii Anthony’ego Minghelli; Gdzie serce twoje Matta Williama z udziałem Ashley Judd; Wszędzie byle nie tu Wayne Wanga, gdzie jej partnerką była Susan Sarandon; musicalu Woody’ego Allena Wszyscy mówią kocham cię, w którym grali także Julia Roberts, Goldie Hawn, Alan Alda i Drew Barrymore; czarnej komedii Tima Burtona Marsjanie atakują! z Jackiem Nicholsonem i Glenn Close; a także Gorączce Michaela Manna z udziałem Ala Pacino, Roberta De Niro i Vala Kilmera.

Jest laureatką Złotego Globu za najlepszą drugoplanową rolę żeńską, była też nominowana do Oscara w tej samej kategorii za film Mike’a Nicholsa Bliżej, który jest ekranową adaptacją wystawianego na Broadwayu hitu Patricka Marbera. W filmie grają także Jude Law, Julia Roberts i Clive Owen, a jego akcja dzieje się Londynie. Obraz jest intrygującą opowieścią o namiętności, miłości, opuszczeniu i dramacie dwóch par, a jego wątki komplikują się, gdy jeden mężczyzn poznaje kobietę, będącą partnerką drugiego. Portman gra tajemniczą Amerykankę, która podobnie jak inne postaci z filmu, poznaje ciemną stronę swojej seksualności i emocji. Za tę rolę aktorka otrzymała także nominację londyńskich krytyków filmowych w kategorii najlepszej aktorki oraz nominacje dla najlepszej aktorki do nagród Online Film Critics i Critics’ Choice Awards. Za najlepszą aktorkę drugoplanową uznali ją także krytycy filmowi z San Diego.

Aktorka pojawiła się w drugiej trylogii Gwiezdnych wojen George’a Lucasa. Portman grała senator Amidalę. Prequele szalenie popularnej trylogii Lucasa z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych przyniosły krociowe zyski producentom.

Pojawia się także na deskach teatralnych. Od roli Niny w produkcji Mewy u boku Meryl Streep, Kevina Kline’a i Philipa Seymoura Hoffmana podczas nowojorskiego Festiwalu Szekspirowskiego zaczęła się jej współpraca z Mike'iem Nicholsem. Podczas sezonów 1997-1998 na Broadwayu Portman grała tytułową rolę w Dzienniku Anny Frank, którą USA Today określił jako „przełomową”. Przedstawienie w reżyserii Jamesa Lapine’a proponuje nowe spojrzenie na tę sztukę, między innymi dzięki uwzględnieniu nowych partii tekstu, które znalazły się w pełnym wydaniu Dzienników z roku 1995.


Filmy:

Role w filmach:blog comments powered by Disqus