Orson Welles

Ur.: 15 maja 1915 , Kenosha, Wisconsin, USA
Zm.: 10 października 1985
zdjęcie

Jego matka, Beatrice Ives Welles, była koncertującą pianistką, ojciec zaś, Richard Head Welles, inżynierem, wynalazcą i hotelarzem. Imię Orson nadał synowi na cześć swoich włoskich przodków noszących nazwisko Orsini. W latach 1925-1926 uczył się w szkołach w Madison i Woodstock. W 1930 porzucił szkołę i podjął indywidualne studia u rosyjskiego malarza Borisa Anisfielda, a następnie kontynuuwał je w Chicago Art Institute. W 1931 wyjechał do Irlandii. Od Października 1931 do stycznia 1932 występował w Dublinskim Gate Theatre. Po powrocie do Nowego Jorku zajmował się własnymi próbami dramatycznymi, by w 1935 roku zadebiutować na Broadwayu, a dwa lata później otworzyć, wraz Johem Housemanem, słynny nowojorski Mercury Theatre.
W roku 1938 Welles przygotował, inspirowane książką Herberta Georga Wellsa Wojna światów, słuchowisko radiowe dla CBS, którego emisja wywołała panikę wśród słuchaczy z powodu "inwazji Marsjan".
Najsłynniejsze jego dzieło filmowe to Obywatel Kane, w którym zagrał także rolę tytułową; na koncie ma również ekranizacje dzieł literatury klasycznej (Williama Szekspira: Makbet, Otello i Franza Kafki: Proces) oraz filmy kryminalne (Dama z Szanghaju). Wiele z jego projektów reżyserskich nie doszło do skutku ze względu na nieustępliwość reżysera wobec wytwórni próbujących ingerować w jego artystyczne wizje. Jesienią 1947 wyjechał do Europy, pracował we Włoszech i Anglii. W ostatnich 20 latach życia był aktywny jedynie jako aktor (w sumie zagrał w 80 filmach), głównie w charakterystycznych epizodach. W 1966 otrzymał nagrodę specjalną za wkład w kinematografię światową w MFF w Cannes, w 1971 został nagrodzony Oscarem za całokształt twórczości, zaś w 1975 wyróżniony Life Achievement Award Amerykańskiego Instytutu Filmowego.
Jednym z jego ulubionych zespołów był Manowar, w którym dwa razy wystąpił gościnnie, użyczając głosu w utworach Dark Avenger oraz Defender.


Filmy:

Role w filmach:blog comments powered by Disqus