Patricia Clarkson

Ur.: 29 grudnia 1959 , Nowy Orlean, Louisiana, USA
zdjęcie

Patricia Clarkson rozpoczęła swoją karierę aktorską występując jako nastolatka w szkolnych przedstawieniach. Studiowała sztukę przemawiania na Louisiana State University, później przeniosła się na Fordham University w Nowym Jorku, który ukończyła z wyróżnieniem broniąc dyplom na wydziale sztuk teatralnych. Jest również absolwentką prestiżowej Yale School of Drama, gdzie podczas studiów występowała w sztukach: Elektra, Pacific Overtures, Perykles, La Ronde, The Lower Depths i Mizantrop.

Zawodową karierę teatralną rozpoczęła na scenach Nowego Jorku, a w swoim dorobku ma między innymi rolę w sztuce Maidens Prayer, za którą była nominowana do nagród Outer Critics Circle i Drama Desk. Na ekranie kinowym Clarkson zadebiutowała w 1987 roku grając w Nietykalnych Briana De Palmy. W swoim dorobku ma również występy w filmach: Dogville, Welcome to Collinwood, Obietnica, Zielona mila. Za rolę w Sztuce wysublimowanej fotografii Lisy Cholodenko została nominowana do IFP Independent Spirit Award.

W 2003 roku Clarkson zagrała w dwóch filmach niezależnych, które przyniosły jej uznanie widzów i krytyków. Za rolę w Wizycie u April aktorka była nominowana do Oskara, Złotego Globu, SAG Award, Broadcast Film Critics Award oraz Independent Spirit Award, a za rolę w Dróżniku do SAG Award w kategoriach: najlepsza aktorka i cała obsada aktorska. Amerykańskie National Board of Review i National Society of Film Critics uznały ją za najlepszą aktorkę drugoplanową roku. Na Sundance Film Festival 2003 otrzymała nagrodę jury za role w filmach: Wizyta u April, Dróżnik i All the Real Girls.

W 2002 roku Clarkson dostała nagrodę Emmy za gościnną rolę w serialu telewizyjnym Sześć stóp pod ziemią. Jest również laureatką nagród New York Film Critics Circle i National Society of Film Critics w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa za rolę w Daleko od nieba Todda Haynesa. Za występ w tym filmie nominowała ją do swojej nagrody także organizacja Chicago Film Critics.

W 2005 roku Clarkson zagrała w filmie Wszyscy ludzie króla oraz dwóch niezależnych produkcjach: The Dying Gaul i The Woods. Wcześniej wystąpiła jeszcze między innymi w filmie Cud w Lake Placid oraz powróciła na scenę teatralną grając w sztuce Tramwaj zwany pożądaniem Tennessee Williamsa.


Role w filmach:blog comments powered by Disqus