Paul Giamatti

Ur.: 6 lipca 1967 , New Haven, Connecticut, USA
zdjęcie

Mający na swym koncie doskonale nakręcone, nagradzane i chwalone przez krytyków role Paul Giamatti uchodzi za jednego z najbardziej wszechstronnych aktorów swego pokolenia. Występ w filmie Rona Howarda Człowiek ringu przyniósł mu nominacje do Oscara i Złotego Globu oraz nagrodę SAG i Broadcast Film Critics’ Award dla najlepszego aktora drugoplanowego. Giamatti został nagrodzony także za rolę w filmie Alexandra Payne’a Bezdroża, w tym nagrodą Independent Spirit dla najlepszego aktora, nagrodą nowojorskiego koła krytyków filmowych New York Film Critics Circle oraz otrzymał nominację do Złotego Globu.

Po raz pierwszy Giamatti został zauważony w hitowej komedii Betty Thomas Części intymne. Na swym koncie ma role w takich filmach, jak Człowiek z księżyca Milosa Formana, The Hawk is Dying Juliana Goldbergera, The Cradle Will Rock Tima Robbinsa, Negocjator F. Gary’ego Graya, Szeregowiec Ryan Stevena Spielberga, The Truman Show Petera Weira, Donnie Brasco Mike’a Newella, Opowiadanie Todda Solondza, Planeta małp Tima Burtona, z udziałem Gwyneth Paltrow, animowany film Roboty oraz Agent XXL, z udziałem Martina Lawrence’a. Zagrał również w filmie Jamesa Foleya Przekręt doskonały i w Zapłacie Johna Woo.

W 2004 roku Giamatti zebrał doskonałe recenzje i pochwały (nominacja do nagrody Spirit oraz National Board of Review za przełomową kreację roku) za rolę Harveya w filmie American Splendor w reżyserii Shari Springer Berman i Roberta Pulciniego.

Będący również znakomitym aktorem teatralnym Giamatti otrzymał nominację do nagrody Drama Desk za najlepszą rolę drugoplanową jako Jimmy Tomorrow w broadwayowskiej przeróbce The Iceman Cometh, wyreżyserowanej przez Kevina Spacey’ego. Wśród innych jego występów na Broadwayu należy wymienić The Three Sisters (Trzy siostry) w reżyserii Scotta Elliota, Racing Demon w reżyserii Richarda Eyre oraz Arcadię w reżyserii Trevora Nunna. Poza Broadwayem występował w doborowej obsadzie w sztuce The Resistible Rise of Arturo Ui (Kariera Arturo Ui) z Alem Pacino.


Role w filmach:

Dubbing w polskiej wersji językowej:

  • 2013 - Turbo jako Chet (głos)


blog comments powered by Disqus