Peter Sarsgaard

Ur.: 7 marca 1971 , Scott Air Force Base, Illinois, USA
zdjęcie

Peter Sarsgaard zyskał uznanie i nagrody krytyków zrzeszonych w stowarzyszeniach w Bostonie, San Francisco, St. Louis, Toronto oraz nominację do Złotego Globu za rolę wydawcy New Republic, Charlesa Lane’a w filmie Billy’ego Raya Pierwsza strona.

Niedawno ukończył pracę na planie thrillera Iana Softleya Skeleton Key, w którym partnerowali mu m.in. Kate Hudson, Gena Rowlands i John Hurt. Wkrótce wystąpi u boku Jodie Foster w filmie Flight Plan Roberta Schwentke.

Skupił na sobie uwagę krytyków kreacją jaką stworzył u boku Zacha Braffa i Natalie Portman w Powrocie do Garden State a niedługo zobaczymy go również u boku Patricii Clarkson i Campbella Scotta w thrillerze The Dying Gaul, który na podstawie własnego scenariusza wyreżyserował Craig Lucas.

Widzowie najlepiej pamiętają go z roli Johna Lottera, mordercy Brandona Teeny z filmu Nie czas na łzy Kimberly Peirce, w którym wystąpiły również Hilary Swank i Chloe Sevigny. Inne obrazy z jego udziałem to: K-19 z udziałem Harrisona Forda i Liama Neesona, Jezioro Salton, w którym pojawił się również Val Kilmer, Empire z Johnem Leguizamo i kontrowersyjne Centrum świata, w którym partnerowała mu Molly Parker. Po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę jako rywal Leonardo DiCaprio i syn Johna Malkovicha w Człowieku w żelaznej masce. Pojawił się także w Następnym dniu w raju Larry’ego Clarka i Przed egzekucją Tima Robbinsa, w którym główne role zagrali Sean Penn Susan Sarandon.

Na małym ekranie Sarsgaarda można było podziwiać w chwalonym przez krytykę Wariatkowie, produkowanym przez wytwórnię Single Cell Pictures, której właścicielami są Michael Stipe i Sandy Stern.

Jako członek nowojorskiej grupy teatralnej The Drama Department, prowadzonej przez Douglasa Cartera Beane’a, Sarsgaard pojawił się w off-broadwayowskiej produkcji Kingdom of Earth, w którym partnerowała mu Cynthia Nixon a którą wyreżyserował John Cameron Mitchell. W 2003 roku wystąpił w sztuce Burn This realizowanej przez należącą do Lanforda Wilsona Signature Theatre Company. Sarsgaard uczestniczył w aktorskich w warsztatach Actors Studio Program na uniwersytecie Washington w St. Louis w Missouri, po których zaoferowano mu rolę w Laurze Dennis Hortona Foote, realizowanej przez Signature Theatre Company Off-Broadway.


Role w filmach:blog comments powered by Disqus