Peter Zinner

Autor: Deckard
Ur.: 24 lipca 1919 , Wiedeń, Austria
Zm.: 15 listopada 2007
zdjęcie

Urodzony w 1919 roku we Wiedniu Zinner, w związku ze swoim żydowskim pochodzeniem, w 1938 roku zbiegł przed nazistami na Filipiny. Stamtąd w 1940 roku trafił do Los Angeles. Początkowo pracował jako taksówkarz i próbował sił jako taper przed seansami kina niemego. Jednak bardzo szybko stwierdził, iż interesuje go praca przy tworzeniu filmów. W tym celu zatrudnił się jako dziale montażu w wytwórni 20th Century Fox. Na swój samodzielnie zmontowany film czekać musiał do 1962 roku. Z pewnością nie spodziewał się, iż 10 lat później po raz pierwszy w karierze stanie przed szansą zdobycia Oscara. Akademia nominowała go do nagrody za montaż Ojca Chrzestnego. Statuetkę przyniósł mu ostatecznie jednak nie film Coppoli, ale nakręcony w 1978 roku Łowca Jeleni Michaela Cimino. Montaż tej produkcji doceniła także Brytyjska Akademia Filmowa. W gronie nominowanych do Oscara po raz trzeci Zinner znalazł się w 1982 roku za pracę przy Officer and Gentleman. Wśród licznych nagród Zinnera są także dwie statuetki Emmy za telewizyjne produkcje War and Remembrance (1989) i Citizen Cohn (1993).

Zdarzyło mu się także wystąpić gościnnie w roli admirała w filmie Polowanie na Czerwony Październik (1990), a także zadebiutować jako reżyser politycznym thrillerem The Salamander (1981), w którym główną rolę zagrał Anthony Quinn.

Jego ostatnie dzieło to, realizowany wspólnie z córką Kattiną Zinner dokumentalny obraz Running With Arnold poświęcony gubernatorskiej karierze Arnolda Schwarzeneggera.

Peter Zinner zmarł na raka w listopadzie 2007. Przez pięć lat podejmował wysiłek walki z chorobą.


Filmy:blog comments powered by Disqus