Quentin Tarantino

Ur.: 27 marca 1963 , Knoxville, Tennessee, USA
zdjęcie

Został nazwany na cześć postaci z serialu telewizyjnego Gunsmoke – Quinta, kowala-mieszańca, którego grał Burt Reynolds. Kiedy przyszły reżyser miał dwa lata, przeniósł się wraz z matką, która go samotnie wychowywała, do Orange County w Kalifornii. To miejsce stało się jego domem na następne dwadzieścia lat.

Okolice domu Quentina zamieszkiwali zarówno biali jak i czarni. Poddany był wielorakim wpływom kultury filmowej i popularnej; miał kontakt m.in. z filmami sztuk walki. W wieku siedemnastu lat rzucił szkołę dla zajęć aktorskich. Utrzymywał się z dorywczych zajęć. Kiedy miał 22 lata odnalazł swój drugi dom w wypożyczalni kaset wideo Video Archives w Manhattan Beach. Tam jego obszerna wiedza na temat starych filmów nareszcie stała się użyteczna. Dla Quentina i jego współpracowników: Rogera Avery i Jerry’ego Martineza, Video Archives stało się niejako szkołą filmową. Wtedy też zaczął pisać scenariusze jako sposób na zapewnienie sobie materiału do ćwiczeń w szkole aktorskiej.

W 1991r Tarantino napisał scenariusz do Wściekłych psów (Reservoir Dogs). Był on częściowo wyrazem frustracji spowodowanej trudnościami piętrzącymi się przed nieznanym scenarzystą i reżyserem, który chce stworzyć „prawdziwy film”. Film nakręcono w ciągu niecałego miesiąca w Los Angeles, a wystąpili w nim, oprócz Harveya Keitela, tak rewelacyjni aktorzy jak Michael Madsen, Steve Buscemi, Tim Roth, Laurence Tierney, Chris Penn, a także sam Tarantino. Rezultat: niebywały sukces, po którym oba wcześniejsze scenariusze Tarantino od razu znalazły nabywców. Na ich podstawie powstały filmy Prawdziwy romans (True Romance) w reżyserii Tony’ego Scotta i Urodzeni mordercy (Natural Born Killers), wyreżyserowany, po wprowadzeniu znaczących poprawek do scenariusza, przez Olivera Stone’a.

W 1994r powstał Pulp Fiction – wielowarstwowy collage kryminalny, o zaburzonej chronologii zdarzeń, w którym historie kilku postaci splatają się ze sobą w kunsztowny sposób. Pulp Fiction przypomina trzywymiarową grę w szachy. Dzięki temu filmowi John Travolta, ikona lat siedemdziesiątych, odzyskał należną sobie renomę w świecie filmowym, Samuel L. Jackson potwierdził swoją pozycję gwiazdora filmowego, a Tarantino rozpoczął współpracę z aktorką, którą zaczął nazywać „swoją” – Umą Thurman.

Po trzyletniej przerwie Tarantino napisał scenariusz do Jackie Brown, którą wyreżyserował w 1997r. To zwariowany kryminał na podstawie bestsellerowej powieści Elmore’a Leonarda Rumowy poncz (Rum Punch). Tytułowa rola, w której wystąpiła Pam Grier, przyniosła jej nominacje do nagród Złoty Glob i SAG, a Robert Forster, grający postać zmęczonego życiem poręczyciela, był nominowany do Oscara za najlepszą rolę drugoplanową. Na swój kolejny film kazał fanom czekać aż do 2003 roku, kiedy to na ekrany weszła krwawa ballada o zemście zatytułowana Kill Bill.

Tarantino początkowo pragnął zostać aktorem i nadal pojawiał się w filmach swoich, i kolegów po fachu. Wcielił się w znanego jako Mr. Brown złodzieja z Wściekłych psów i w roztrzęsionego Jimmie’go Dimmicka, obarczonego niechcianymi zwłokami, w Pulp Fiction. W autorskiej noweli Man From Hollywood stanowiącej część grupowego projektu Cztery pokoje, Tarantino obsadził się w roli reżysera-chwalipięty. Zagrał także Richarda Gecko, zwariowanego brata bandyty George’a Clooney’a w Od zmierzchu do świtu Roberta Rodrigueza, główną rolę w filmie Jacka Barena Włącz się do gry (Destiny Turns on the Radio), pojawił się także w Dziewczynie nr 6 (Girl 6) Spike’a Lee.

Wraz z Lawrencem Benderem prowadzi firmę produkcyjną A Band Apart Productions, która zajęła się produkcją wykonawczą filmu Rogera Avary’ego Killing Zoe, zrealizowanego przez wytwórnię October Films. Odpowiadał za dystrybucję na rynku amerykańskim klasycznego filmu sztuk walki Żelazna małpa (Iron Monkey), wyreżyserowanego w 1993r przez mistrza Yuen Wo Pinga. Był także producentem wykonawczym czarnej komedii Reba Braddocka Mokra robota (Curdled) i God Said, ‘HA!’ Julii Sweeny.

W ciągu czterech lat, które upłynęły pomiędzy premierą Jackie Brown i realizacją Kill Bill, Tarantino ciężko pracował nad scenariuszem do filmu wojennego Inglorious Bastards.


Filmy:

Role w filmach:blog comments powered by Disqus