Robert Downey Jr

Autor: materiały prasowe
Ur.: 4 kwietnia 1965 , New York, New York, USA
zdjęcie

ROBERT DOWNEY JR. (Paul Avery) stał się jednym z najbardziej szanowanych aktorów w Hollywood. Downey otrzymał nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej® i zdobył nagrodę BAFTA (Brytyjskiej Akademii Filmowej) w kategorii "najlepszy aktor" za tytułową rolę w filmie Chaplin wyprodukowanym w 1992 r.

Downey ostatnio zagrał w filmie Fur wraz z Nicole Kidman, zainspirowanym życiem Diane Arbus, słynnej fotograf, której zdjęcia zyskały rozgłos na początku lat 60. Wraz z Rosario Dawson zagrał w opartym na powieści Dito Montiela filmie A Guide to Recognizing Your Saints. Uczestniczył także w produkcji tego filmu.

Downey wystąpił też (przetworzony do postaci animowanej za pomocą techniki rotoskopowej) w letnim przeboju roku 2006 zatytułowanym Przez ciemne zwierciadło, opartym na książce Philipa K. Dicka. W filmie wyreżyserowanym przez Richarda Linklatera zagrali również Keanu Reeves, Winona Ryder i Woody Harrelson, grając postacie żyjące w wypełnionej narkotykami i paranoicznej przyszłości przypominającej nieco wizję z orwellowskiego Roku 1984.

W 2005 r. Downey zagrał w nominowanym do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej® filmie Good Night and Good Luck, wyreżyserowanym przez George'a Clooneya. Wystąpił także w komedii akcji zatytułowanej Kiss Kiss, Bang Bang, w reżyserii Shane'a Blacka, z Valem Kilmerem w jednej z głównych ról.

W październiku 2003 r. Downey zagrał w dwóch bardzo różnych filmach: w Śpiewającym detektywie, który jest musicalem, dramatem i jednocześnie remake'iem popularnego przeboju telewizji BBC pod tym samym tytułem, w którym Downey zaśpiewał i zatańczył obok Adriena Brody'ego, Katie Holmes i Robina Wrighta-Penna, a także w Gothice z Halle Berry i Penelope Cruz, w którym Downey wcielił się w rolę psychiatry pracującego w szpitalu psychiatrycznym.

Downey zadebiutował w telewizji w 2001 r., gdy dołączył do obsady serialu telewizji Fox Ally McBeal w roli prawnika Larry'ego Paula, za którą otrzymał Złoty Glob w kategorii "najlepsza męska rola drugoplanowa w serialu, miniserialu lub filmie fabularnym nakręconym dla telewizji", a także nagrodę Screen Actors Guild za najlepszą rolę męską w serialu komediowym. Ponadto Downey był nominowany do nagrody Emmy w kategorii "najlepsza męska rola drugoplanowa w serialu komediowym".

W 2000 r. Downey wystąpił z Michaelem Douglasem i Toby'em Maguire'em w filmie Cudowni chłopcy wyreżyserowanym przez Curtisa Hansona. W owym komediodramacie Downey wcielił się w postać biseksualnego agenta literackiego. W kwietniu 2000 r. pojawił się wraz ze Steve'em Martinem i Eddie'em Murphym w przeboju komediowym Wielka Heca Bowfingera.

We wrześniu 1999 r. zagrał w filmie Czarne i białe, napisanym i wyreżyserowanym przez Jamesa Tobacka, wraz z Benem Stillerem, Elijah Woodem, Gaby Hoffman, Brooke Shields i Claudią Schiffer. Czarne i białe to film o grupie białych nastolatków i ich wycieczkach w realia życia czarnych hiphopowców mieszkających w Harlemie. W styczniu 1999 r. został czarnym charakterem, grając u boku Annette Bening i Aidana Quinna w filmie W moich snach wyreżyserowanym przez Neila Jordana.

W 1998 r. Downey zagrał wspólnie z Tommym Lee Jonesem i Wesleyem Snipesem w obrazie Wydział pościgowy wyreżyserowanym przez Stuarta Bairda oraz z Heather Graham i Natashą Gregson Wagner w chwalonym przez krytyków filmie Two Girls and a Guy wyreżyserowanym przez Jamesa Tobacka.

W 1997 r. Downey wystąpił w Fałszywej ofierze Roberta Altmana wraz z Kennethem Branaghem, Daryl Hannah i Embeth Davitdz, a także w Tej jednej nocy w reżyserii Mike'a Figgisa z udziałem Wesleya Snipesa i Nastassji Kinski.

Na swoim koncie ma między innymi takie filmy, jak: Czas przemian, Ryszard III, Urodzeni mordercy, Na skróty, The Last Party, Babka z zakalcem, Air America, Wszystko jest możliwe, Samotny w obliczu prawa, Bądź dobry Johnny, Mniej niż zero, Podrywacz artysta, Powrót do szkoły, Dziewczyna z komputera, Firstborn i Pound, w którym zadebiutował jako aktor fabularny (reżyserem tego filmu był Robert Downey Sr.).

23 listopada 2004 r. Robert Downey Jr. wydał nakładem Sony Classic Label swoją debiutancką płytę zatytułowaną "The Futurist". Jego zmysłowy głos można w usłyszeć w ośmiu oryginalnych utworach składających się na album.

Foto: źródło


Role w filmach:blog comments powered by Disqus