Robert Rodriguez

Ur.: 20 czerwca 1968 , San Antonio, Texas, USA
zdjęcie

Napisał scenariusz do swojego pierwszego filmu w 1991r. Był wówczas studentem na uniwersytecie stanowym w Austin, w Teksasie. Przebywał akurat w izolatce, ponieważ brał udział w płatnym eksperymencie klinicznym w instytucie badania leków. Wynagrodzenie za udział w eksperymencie pokryło koszty nakręcenia filmu. Planował odzyskać zainwestowane pieniądze sprzedając film na meksykański rynek kaset wideo.

Filmem tym był El Mariachi (1993). Całkowity koszt filmu wyniósł siedem tysięcy dolarów. Rodriguez sam napisał scenariusz, wyreżyserował go, sfilmował, sam zajął się montażem i nagraniem dźwięku. Poszukując nabywcy na rynku kaset wideo, Rodriguez podpisał umowę z agencją ICM. Prawa do filmu wykupiła następnie wytwórnia Columbia Pictures, z którą Rodriguez podpisał dwuletni kontrakt na pisanie scenariuszy i reżyserowanie. El Mariachi zdobył nagrodę publiczności za najlepszy film dramatyczny na Festiwalu Filmowym w Sundance. Został również dostrzeżony na festiwalach w Berlinie, Monachium, Edynburgu, Deauville i Yubari w Japonii. El Mariachi zyskał sławę najtańszego filmu, do którego prawa nabyła wielka wytwórnia hollywoodzka. Był to zarazem pierwszy film rozpowszechniany w USA w hiszpańskiej wersji językowej. Rodriguez opisał swoje doświadczenia związane z realizacją El Mariachi w książce Rebel Without a Crew (Buntownik bez ekipy), która wyszła nakładem Dutton Press.

Był to zdumiewający debiut jak na dwudziestotrzylatka, niemniej jednak Rodriguez był już doświadczonym filmowcem. Urodził się w San Antonio, w stanie Teksas, jako trzecie z dziesięciorga dzieci Cecilio i Rebeki Rodriguez. Uczęszczał na zajęcia z realizacji filmów na teksańskim uniwersytecie stanowym. Przygotowywał się do nich, kręcąc w domowym zaciszu amatorskie filmy. Członkowie rodziny pracowali przy nich jako aktorzy i pracownicy techniczni. Trójka jego młodszego rodzeństwa wystąpiła w krótkometrażowym filmie Bedhead (1991), zrealizowanym na taśmie 16mm. Reżyserski debiut Rodrigueza został doceniony na wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach. Z powodzeniem zajmował się także rysowaniem komiksów. Na łamach gazety Daily Texan publikował historyjki obrazkowe pod tytułem Los Hooligans. Inspiracją do tworzenia poszczególnych postaci byli jego bracia i siostry.

Rodriguez następnie napisał scenariusz do Desperado (1995). Sam zajął się produkcją, reżyserią i montażem. Film, ciąg dalszy El Mariachi, wypuściła wytwórnia Columbia. Dzięki niemu amerykańska publiczność poznała Antonio Banderasa, który grał główną rolę, a partnerowała mu Salma Hayek. Rodriguez jest również odpowiedzialny za scenariusz, reżyserię i montaż noweli The Misbehavers (1995), ponownie z udziałem Antonio Banderasa. Jest ona jedną z czterech nowel składających się na Cztery pokoje (Four Rooms), projekt wytwórni Miramax Films. W roku 1995, we współpracy z Quentinem Tarantino, stworzył dla wytwórni Dimension Films wywołujący skrajne emocje film Od zmierzchu do świtu (From Dusk Till Dawn). Scenariusz wyszedł spod pióra Tarantino, który również zagrał w filmie jedną z ról. Rodriguez natomiast zajął się reżyserią, montażem i produkcją wykonawczą. Kolejnym reżyserskim dokonaniem Rodrigueza był film Oni (The Faculty), zrealizowany w 1998r dla wytwórni Dimension Films z udziałem aktorów takich jak Josh Hartnett, Elijah Wood i Jordana Brewster.

W 2001r Rodriguez zrealizował swoje wieloletnie marzenie o realizacji rodzinnego filmu przygodowego. Mali agenci (Spy Kids) zyskali uznanie krytyki i odnieśli sukces kasowy, zarabiając sto milionów dolarów na rynku krajowym. Rodriguez poszedł za ciosem, realizując kolejne części: Mali agenci 2: Wyspa marzeń (Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams) oraz Mali agenci 3D: Trójwymiarowy odjazd (Spy Kids 3-D: Game Over). Ostatnia część cyklu trafiła do kin 25 lipca 2003.

12 września 2003 trafiła na ekrany film trzecia część trylogii o El MariachiPewnego razu w Meksyku (Once Upon a Time in Mexico). Robert samodzielnie nakręcił ten film, zmontował, opracował muzykę do niego i sam napisał scenariusz.


Filmy:

Dyskografia:blog comments powered by Disqus