Roger Deakins

Ur.: 24 maja 1949 , Torquay, Devon, Wielka Brytania
zdjęcie

Absolwent fotografii Bath Academy of Art oraz kierunku operatorskiego brytyjskiej National Film and Television School (1975). Po szkole przez siedem lat pracował jako operator telewizyjny współrealizując wiele filmów dokumentalnych między innymi poświęconych konfliktom zbrojnym w Afryce. Na planie filmu fabularnego zadebiutował przy niskobudżetowej produkcji Another Time, Another Place dla telewizji Channel 4.

Uznanie w środowisku zawodowym, jak również wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, przyniosła mu wieloletnia współpraca z reżysersko-scenariuszowo-producenckim duetem braci Coen. Za zdjęcia do ich filmu Bracie gdzie jesteś nominowany był do Oscara, BAFTY i nagrody American Society of Cinematographers. Z kolei praca przy Fargo docenione została nominacjami do Oscara i nagrody American Society of Cinematographers. Barton Fink otrzymał nagrodę przyznawaną przez krytyków nowojorskich oraz nagrodę krytyków Los Angeles i Stowarzyszenia Amerykańskich Krytyków.

Jego zdjęcia do dwóch filmów: Skazani na Shawshank i Kundun otrzymały nominację do Oscara. Ostatni tytuł został uhonorowany nominacjami do nagrody krytyków nowojorskich, krytyków z Bostonu, Narodowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych oraz American Society of Cinematographers.

Jest autorem filmów dokumentalnych: When the World Changed, Eritrea: Behind the Lines, Around the World with Rideway oraz muzycznych filmów dokumentalnych Blue Suede Shoes i Van Morrison in Ireland. Nakręcił kilka wideoclipów m.in. do utworów Erica Claptona, Marvina Geye, Herbie Hancocka i Madness.


Filmy:blog comments powered by Disqus