Roman Polański

Ur.: 18 sierpnia 1933 , Paryż, Francja
zdjęcie

Urodzony w Paryżu, gdy miał trzy lata, jego rodzice przenieśli się do Polski i osiedlili w Krakowie. W wyniku działań II wojny światowej trafili do krakowskiego getta. Polański uciekł z niego w dniu likwidacji i przetrwał wojnę ukrywając się u chłopskiej rodziny. Po wyzwoleniu powrócił do Krakowa, gdzie uczęszczał do szkoły plastycznej. W wieku lat 14 zaczął występować na scenie i w popularnych audycjach radiowych. Następnie rozpoczął studia w łódzkiej szkole filmowej i zadebiutował jako aktor w filmie Andrzeja Wajdy Pokolenie. Jako student zrealizował kilka filmów krótkometrażowych, wśród nich Dwóch ludzi z szafą, zdobywając kilka międzynarodowych nagród. W 1959 zrealizował film dyplomowy, nie napisał jednak pracy i formalnie dyplomu nie uzyskał. Po ukończeniu szkoły przez dwa lata mieszkał w Paryżu. W roku 1962 zadebiutował pełnometrażowym Nożem w wodzie, za który otrzymał nagrodę krytyki na festiwalu filmowym w Wenecji i nominację do Oscara. Po nieprzyjaznym przyjęciu filmu przez władze wyjechał na stałe z Polski. Od 1964 tworzył filmy w Europie, od 1968 w USA. Amerykę opuścił w 1969, po zamordowaniu przez sektę Mansona jego drugiej żony Sharon Tate. Powrócił tam w 1974, ale cztery lata później - oskarżony o seks z  małoletnią - schronił się w Europie.

Pracuje także w teatrze. Wyreżyserował spektakle operowe "Lulu", "Rigoletto" i "Opowieści Hoffmana". W roku 1981 wyreżyserował i wystąpił w roli tytułowej w inscenizacji "Amadeusza" w warszawskim Teatrze na Woli z Tadeuszem Łomnickim jako Salierim. W roku 1988 zagrał główną rolę w scenicznej adaptacji "Przemiany" Kafki w reżyserii Stevena Berkoffa. W Paryżu wyreżyserował inscenizację "Marii Callas - Lekcji śpiewu", w Wiedniu komedię muzyczną "Tanz der Vampire", opartą na swoim filmie Nieustraszeni zabójcy wampirów.

W 1999 został członkiem Francuskiej Akademii Sztuk Pięknych, w 2000 otrzymał doktorat honoris causa PWSFTviT w Łodzi, został honorowym obywatelem tego miasta, a w Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej odsłonięto jego gwiazdę. Sukcesem okazał się, uhonorowany wieloma Oscarami Pianista.

26 września 2009 został zatrzymany przez szwajcarską policję, gdy przybył do Zurychu by odebrać nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym. To konsekwencje ucieczki z USA w 1978 roku i wydanego za nim Międzynarodowego Listu Gończego.

Strona oficjalna:
Inne strony internetowe:

Filmy:

Role w filmach:

Dubbing w polskiej wersji językowej:blog comments powered by Disqus