Rosario Dawson

Ur.: 9 maja 1979 , Nowy Jork, USA
zdjęcie

W swoim dorobku ma główne role kobiece w filmach uznanych reżyserów, w których partnerowali jej gwiazdorzy współczesnego kina. Rosario Dawson uchodzi obecnie za jedną z najbardziej rozchwytywanych aktorek w Hollywood.

Ostatnio wystąpiła w Clerks - Sprzedawcy 2 Kevina Smitha; za rolę Becky zebrała pochwały krytyków. Następnie można ją było oglądać w Killshot Johna Maddena (z Mickeyem Rourke, Diane Lane i Johnnym Knoxville). Aktorka niedawno ukończyła też zdjęcia do filmu, który sama wyprodukowała Descent, w reżyserii Talii Lugacy.

W 2005 roku, Dawson wystąpiła w roli Mimi Valdez w filmowej adaptacji brodwayowskiej słynnej sztuki Rent. Film, oparty na musicalu Jonathana Larsona, zdobywcy Nagrody Pulitzera, wyreżyserował Chris Columbus, a w ekipie aktorskiej znalazło się wiele nazwisk z oryginalnej obsady teatralnej, między innymi: Anthony Rapp, Adam Pascal, Jesse Martin i Taye Diggs. Obraz został wyprodukowany przez Michaela Barnathana, Jane Rosenthal i Roberta De Niro. Film zdobył uznanie zarówno krytyki, jak i publiczności. Wielkim sukcesem Dawson była rola Gail w Sin City Roberta Rodrigueza i Franka Millera. Aktorka pojawiła się obok Bruce'a Willisa, Benicio Del Toro, Clive'a Owena i Brittany Murphy. Obraz pokazywany był na festiwalu w Cannes w 2005 roku.

Aktorka zagrała również w epickiej opowieści Aleksander w reżyserii Olivera Stone'a. Wystąpiła tutaj z gwiazdami takimi jak: Colin Farrell, Angelina Jolie, Anthony Hopkins czy Jared Leto. Stworzyła postać Roxanny, żony Aleksandra Wielkiego.

Dawson wzięła także udział w filmie Witajcie w dżungli, gdzie partnerowali jej Sean William Scott i Christopher Walken. Zagrała przywódczynię brazylijskich buntowników, walczących o wyzwolenie ludzi.

Zagrała także w Pierwszej stronie z Haydenem Christensenem, Chloe Sevigny i Steve'em Zahnem. W tym samym, 2004 roku można ją było też oglądać w This Girl's Life, który pokazywany był na wielu festiwalach.

Aktorka wystąpiła w głośnej 25. godzinie Spike'a Lee (z Edwardem Nortonem, Philipem Seymourem Hoffmanem oraz Barry'ym Pepperem), w Facetach w czerni 2 (z Willem Smithem i Tommy'ym Lee Jonesem) oraz w Pluto Nash, futurystycznej komedii, w której partnerował jej Eddie Murphy. Zagrała też w Chelsea Walls w reżyserii Ethana Hawke'a, filmie opartym na sztuce pod tym samym tytułem Do jej osiągnięć zaliczyć można też Sidewalks of New York, romantyczną komedię Eda Burnsa z udziałem Heather Graham, Stanleya Tucciego i Brittany Murphy. Rosario pokazała się również w filmie Pierwsze 20 milionów dolarów według scenariusza Jona Favreau i w reżyserii Micka Jacksona oraz w Środzie popielcowej Eda Burnsa (z Elijahem Woodem).

Dawson wzięła także udział w niezależnej produkcji Love in the Tme of Money Petera Marrei, którego premierę bardzo ciepło przyjęto na festiwalu w Sundance w 2002 roku. Czarna komedia jest kroniką życia dziewięciu nowojorczyków, których połączyły miłość i seks w wielkim mieście. W filmie wystąpili też Steve Buscemi, Carol Kane, Michael Imperioli i Adrian Grenier. Aktorka wyprodukowała 15-minutowy film pod tytułem Blis Virus Talii Luzacy.

Kinowym debiutem Rosario był kontrowersyjny obraz Dzieciaki z 1995 roku, opowiadający o życiu nowojorskich skate'ów z biednych dzielnic. Od tego momentu rozpoczęła się jej kariera.

Wystąpiła także w Grze o honor Spike'a Lee (z Denzelem Washingtonem), Zbuntowanej klasie (z Forrestem Whitakerem i Vanessą Williams), Tam gdzie ty oraz Josie i kociaki (z Rachel Leigh Cook i Tarą Reid).


Role w filmach:blog comments powered by Disqus