Rose McGowan

Ur.: 5 września 1973 , Florence, Italy

Rose McGowan aż do dziesiątego roku życia nie powiedziała ani słowa po angielsku. Urodziła się i wychowała we Włoszech, dorastała w otoczeniu wielkiej rodziny we Florencji i pozostawała tak daleko od świata aktorskiego, jak to tylko możliwe. Aż do czasu, gdy jej rodzina przeniosła się do Stanów Zjednoczonych, a ona zdecydowała się zamieszkać w Los Angeles i zająć się aktorstwem. W 1997 roku dostała swoją pierwszą przełomową rolę w komedii Pauly Shore Jaskiniowiec z Kalifornii. Od tej pory nie przestaje pracować.

Chociaż wielu z fanów McGowan rozpozna ją z bardziej komercyjnych hitów, w których zagrała, pierwszą wielką rolę aktorka ta dostała w kinie niezależnym. Owocne było jej spotkanie z Greggiem Araki w Los Angeles. Postanowił obsadzić ją jako Amy Blue w swojej czarnej komedii Stracone pokolenie. Kreacja sprawiającej kłopoty nastolatki wszędzie zwróciła na nią uwagę krytyków. Została nominowana za Najlepszy Debiut do nagrody Independent Spirit Awards w 1996 roku.

Po roli w Straconym pokoleniu McGowan grała w rozmaitych filmach, z których najbardziej godny uwagi jest hit kasowy, horror Wesa Cravena Krzyk.

Występując u boku Neve Campbell, Courteney Cox i Matthew Lillarda, McGowan zagrała Tatum Riley w filmie dla nastolatek. W 1998 roku pojawiła się kinie niezależnym w Soutie, który zdobył nagrodę dla Najlepszego Filmu w 2000 roku na Festiwalu w Seattle. Potem, w 1999 roku wystąpiła w jednej z głównych ról w komedii Cukiereczek jako nastolatka Courtney Shane i kreacja ta przyniosła jej w 1999 roku nominację do nagrody dla Najlepszego Czarnego Charakteru w MTV Movie Awards.

W 2001 roku McGowan zastąpiła Shannen Doherty w popularnym serialu telewizyjnym Czarodziejki w roli siostry Paige. Grała wraz z Alyssą Milano i Holly Marie Combs aż do 2006 roku, kiedy zakończono kręcenie serialu. Za rolę Page zdobyła w 2005 roku nagrodę Family Television Award dla "ulubionej siostry". Ostatnio razem z Jonathanem Rhys Meyersem zagrała w telewizyjnym mini-serialu Elvis jako Ann-Margaret.

Można ją były też oglądać w filmie Briana De Palmy Czarna Dalia u boku Hilary Swank, Josha Hartnetta i Scarlett Johansson.

Obecnie McGowan mieszka w Los Angeles.


Role w filmach:blog comments powered by Disqus