Scarlett Johansson

Ur.: 22 listopada 1984 , Nowy Jork, USA
zdjęcie

Pochodząca z Nowego Jorku Scarlett Johansson debiutowała w wieku 8 lat w Sophistry u boku Ethana Hawke. Uznawana jest obecnie za jedną z najbardziej utalentowanych hollywoodzkich aktorek młodego pokolenia. Rozgłos przyniosła jej rola w filmie Roberta Redforda Zaklinacz koni, gdzie zagrała nastolatkę, która nie może dojść do siebie po tragicznym wypadku jeździeckim. Za rolę w tym filmie otrzymała The YoungStar Award. Nieco ponad dziesięć lat od swego debiutu ma już na swym koncie dwie nominacje do nagrody Złotego Globu. W 2003 r. otrzymała nagrodę w kategorii Najlepsza Rola Żeńska na festiwalu w Wenecji za udział w uznanym przez krytykę i docenionym przez publiczność - Między słowami. Rola ta przyniosła jej też nagrodę BAFTY w kategorii Najlepsza Rola Żeńska, a sam film zebrał cztery nominacje do Oscara i nagrodę w kategorii Najlepszy Scenariusz Oryginalny. Po tym filmie środowisko filmowe zaczęło bacznie śledzić dalszą karierę aktorki.

Dziewczyna z perłą był kolejnym filmem, który przyniósł jej międzynarodowe uznanie zarówno krytyki, jak i publiczności. Film jest adaptacją powieści o tym samym tytule autorstwa Tracy Chevalier. Za rolę służącej i jednocześnie muzy niderlandzkiego malarza Vermeera otrzymała szereg wyróżnień, w tym nominację do nagrody BAFTA.

Drugą nominację do Złotych Globów Scarlett Johansson zdobyła za występ w dramacie A Love Song for Bobby Long. Aktorka rolą w tym filmie udowodniła, że kryje w sobie ogromny potencjał i jest w stanie poradzić sobie z wymagającą i skomplikowaną postacią. Szerokim echem odbiła się również film Wyspa, w którym Scarlett Johansson zagrała jedną z głównych ról.


Dyskografia:

Role w filmach:blog comments powered by Disqus