Scott Bakula

Autor: Damia
Ur.: 9 października 1954 , St. Louis, Missouri, USA
zdjęcie

Żonaty dwukrotnie, z obu związków ma dwoje dzieci (trzech synów i córkę).

Będąc jeszcze w podstawówce zaczął grać w zespole rockowym. Sam pisał też teksty piosenek. Wpływ na kierunek jego rozwój mieli z pewnością rodzice, którzy sami byli muzykami.

Studiował prawo na Uniwersytecie w Kansas. W 1976 roku zagrał w Shenandoah, po czym wyjechał do Nowego Jorku. Zaczął grać drobne role w serialach telewizyjnych.

Przełomem w jego karierze było pojawienie w serialu Murphy Brown, który zyskał w latach 90-tych ogromną popularność wśród Amerykanów.
Od tamtej pory częściej powierzano mu główne role. Zagrał Sama Becketta w serialu Zagubiony w czasie oraz odtwórcę głównej roli w serialu Pan i Pani Smith, którego był również producentem.

Od roku 2001 gra główną rolę - kapitana Jonathan Archer w Star Trek: Enterprise. Akcja filmu toczy się w przyszłości, ok. 100 lat przed pojawieniem się Kapitana Kirka i jego załogi. Do chwili obecnej powstało ok. 98 odcinków, a dalsze są w produkcji.

Od roku 1990, przez kolejenych 5 lat otrzymał 5 nagród Quality Television Awards. Za występy w serialu Zagubiony w czasie dostał Złoty Glob (był też dwukrotnie nominowany) oraz 4 nominacje do nagrody Emmy. Za rolę kapitana statku Enterprise, jak dotąd był 3-krotnie nominowany do nagrody Saturna.


Filmy:

Role w filmach:blog comments powered by Disqus