Shahrukh Khan

Ur.: 2 listopada 1965 , New Delhi, Indie
zdjęcie

Narodowy symbol seksu i absolutna supergwiazda współczesnego indyjskiego kina. W trakcie swej filmowej kariery niemal zasypywany nagrodami, wciąż znajduje się u samego szczytu niesamowitej popularności. Kilkukrotnie zdobył Filmfare Best Actor Award (1993, 1995, 1997, 1998) i jako jedyny indyjski aktor otrzymał w tym samym roku nagrodę zarówno za najlepsze kreacje bohatera jak i złoczyńcy (1994 Filmfare Best Villian Award).

Urodzony w 1965 roku w Delhi, karierę aktorską rozpoczął na scenach teatrów w swym rodzinnym mieście. Po przeprowadzce do Bombaju przerzucił się jednak na produkcje telewizyjne i filmowe. Niedługo potem zabłysł w serialu Fauji. Po tym sukcesie posypała się już lawina propozycji, która przyniosła mu też pierwszą główną rolę w telewizyjnym filmie Deewana, a z nią i nagroda Filmfare Best Debut Award za najlepszy debiut roku.

Także druga główna rola w Raju Ban Gaya Gentleman była dla Khana okazją do przekonującego przedstawienia postaci młodego i biednego inżyniera, który w poszukiwaniu lepszego życia przybywa ze wsi do wielkiego miasta. Zachęcony sukcesem, w kolejnych produkcjach Khan zrobił krok bez precedensu w historii indyjskiego kina i zmienił swój ekranowy wizerunek - sięgnął po role złoczyńców, tworząc nowy, nieznany dotąd w Indiach typ antybohatera.


Filmy:

Role w filmach:blog comments powered by Disqus