Stephen Frears

Ur.: 20 czerwca 1941 , Leicester, Anglia
zdjęcie

Zanim zaczął pracować w teatrze London’s Royal Court jako asystent Lindsay’a Andersona, studiował prawo w Cambridge University. Swą karierę w przemyśle filmowym rozpoczął jako asystent reżysera Karela Reisza. W 1971 roku nakręcił swój pełnometrażowy debiut – dramat kryminalny Prywatny detektyw z Albertem Finney w roli głównej. Potem opracował głównie dla telewizji aż do 1985 kiedy powstał niskobudżetowy film, który okazał się hitem i przełomem w jego karierze – Moja piękna pralnia.

Napisany przez Hanifa Kureishi i wyprodukowany przez Channel 4, film był zabawnym i nerwowym portretem gejowskiego związku między młodym Pakistańczykiem i londyńskim punkiem (w tę rolę wcielił się nieznany jeszcze wtedy Daniel Day-Lewis), który badał aspekty homoseksualizmu, rasizmu i polityki lat 80-tych. Początkowo planowany jako telewizyjny, film trafił do międzynarodowej dystrybucji i stał się sukcesem zarówno w opinii krytyków jak i komercyjnie.

Zainteresowanie reżysera postaciami, które rzucają wyzwanie seksualnym i społecznym stereotypom dało o sobie znać w jego kolejnych dwóch filmach Nadstaw uszu (1987), cenionym filmie o sławnym i kontrowersyjnym angielskim dramaturgu Joe’m Ortonie z Garym Oldmanem, Alfredem Moliną i Vanessą Redgrave w rolach głównych; z kolei Sammy and Rosie get laid (1987), jego kolejna współpraca z Kureishim, był spojrzeniem na międzykulturowe związki i konflikty pokoleniowe w rozdartym zamieszkami Londynie.

Po tych filmach Frears nakręcił swój hollywoodzki debiut - olśniewające Niebezpieczne związki (1988), które przyniosły mu nominację do nagrody BAFTA dla najlepszego reżysera. Scenariusz do tego filmu autorstwa Christophera Hamptona oparty na powieści z 1782 roku zdobył Oscara, w filmie dali również niesamowity popis aktorzy obsadzeni w głównych rolach - John Malkovich i Glenn Close - ta ostatnia została nominowana do Oscara za swoją kreację intrygantki markizy de Merteuil.

W latach 90-tych reżyser nakręcił równie stylowy i odnoszący sukcesy film Naciągacze, wyprodukowany przez Martina Scorsese, który przyniósł mu nominację do Oscara dla najlepszego reżysera w 1991. W rolach głównych Frears obsadził w nim Johna Cusacka, Anjelicę Huston i Annette Bening a film potwierdził jego reputację jednego z najbardziej utalentowanych brytyjskich reżyserów jego pokolenia.

Frears kontynuował pracę w USA i Wielkiej Brytanii. Nakręcił satyryczną bajkę Przypadkowy Bohater (1992) z Dustinem Hoffmanem, Geeną Davis i Andym Garcia oraz Mary Reilly (1996) - swoje spojrzenie na historię dr Jekyll’a i Mr Hyde’a- film ten pozwolił mu jeszcze raz zaprosić do współpracy cześć ekipy z Niebezpiecznych związków – scenarzystę - Christophera Hamptona, aktorów Johna Malkovicha i Glenn Close, oraz producentkę Normę Heyman. W tym samym okresie nakręcił również dwie zabawne adaptacje Roddy’eo Doyle’a: The snapper (1993) i Furgonetka (1996).

Po elegijnym westernie Kraina Hi-lo (1998) z Woodym Harrelsonem, Billym Crudup, Penelope Cruz i Patricią Arquette, powrócił na swój ulubiony teren filmem Przeboje i podboje - humorystycznym spojrzeniem na kwestię związków. Była to adaptacja popularnej powieści Nicka Hornby'ego pod tym samym tytułem. Frears zaangażował do niej ponownie Johna Cusacka, który zagrał główna rolę i był współautorem scenariusza.

W 2000 roku Stephen współpracował z uznanym scenarzystą telewizyjnym Jimmym McGovern, nad subtelnym lecz tragicznym dramatem pod tytułem Liam, który opisywał niepowodzenia liverpoolskiej rodziny z klasy pracującej. Po tym nakręcił oklaskiwany film Niewidoczni (2002) - thriller i dramat o nielegalnych imigrantach próbujących przeżyć w Londynie. Film zdobył wiele nagród, między innymi nagrodę BIFA British Independent Film Awards (2003) dla najlepszego reżysera, nagrodę dla najlepszego filmu Best British Film od Evening Standard Awards (2003) i nominację do Oscara dla scenarzysty Stephena Knight (2004).

W 2003 roku powrócił do brytyjskiej telewizji by wyreżyserować The Deal który opowiadał o kulminacyjnym momencie relacji Gordona Browna i Tony’ego Blaira i był pierwszym filmem którego bohaterami uczyniono te dwie postaci. Film z Michaelem Sheenem w roli Tony’ego Blaire’a otrzymał nagrodę BAFTA dla najlepszego dramatu w 2004 roku.


Filmy:blog comments powered by Disqus