Steven Spielberg

Ur.: 18 grudnia 1946 , Cincinnati, Ohio, USA
zdjęcie

Jest trzykrotnym laureatem najbardziej prestiżowej nagrody świata filmu – Oscara. Zaszczyt ten spotkał go dwa razy za sprawą produkcji Listy Schindlera - statuetki dla Najlepszego Reżysera i Najlepszego Filmu roku; oraz raz dzięki obrazowi Szeregowiec Ryan - nagroda dla Najlepszego Reżysera. Spielberg nominowany był do Nagrody Akademii również jako twórca takich tytułów jak: E.T, Poszukiwacze zaginionej arki oraz Bliskie spotkania trzeciego stopnia.

W 2000 roku szacowne grono Gildii Amerykańskich Reżyserów Filmowych przyznało mu nagrodę za całokształt dorobku filmowego - Lifetime Achievement Award. Podobne wyróżnienie spotkało Spielberga ze strony Amerykańskiego Instytutu Filmowego, a także Akademii Sztuki Filmowej i Nauk (Academy of Motion Picture Arts and Sciences), która przyznała reżyserowi prestiżową nagrodę im. Irvinga G. Thalberga. Niedawno reżyser odbierał nagrodę za wkład w rozwój światowej sztuki filmowej przyznaną mu przez włoski komitet - David Di Donatello Committee.

Na potrzeby małego ekranu, po zakończeniu pracy nad Szeregowcem Ryanem Spielberg i Tom Hanks wystąpili w roli producentów wykonawczych miniserialu Band of Brothers dla stacji HBO i DreamWorks Television. Nakręcony na podstawie książki pod tym samym tytułem, zmarłego już autora Stephena Ambrose’a, nakręcony w oparciu o fakty projekt telewizyjny przyniósł jego twórcom nagrodę Emmy i Złoty Glob. Spielberg i Hanks opracowują obecnie nowy projekt, również o tematyce wojennej, którego akcja rozgrywać się będzie w czasach wojny w rejonie Pacyfiku.

W 2004 roku Spielberg odebrał kolejną statuetkę Emmy za ministerial Steven Spielberg Presents Taken, wyświetlany na tematycznym programie Sci-Fi Channel, w który zaangażowany był jako producent wykonawczy. 

Urodzony w Cincinnati, w stanie Ohio, Spielberg wychowywał się na przedmieściach Haddonfield, w stanie New Jersey i Scottsdale, w Arizonie. Rozpoczął kręcenie amatorskich filmów będąc jeszcze nastolatkiem. Później podjął naukę na Uniwersytecie Stanu Kalifornia w Long Beach. W 1969 roku jego krótkometrażowy (22-minutowy) obraz Amblin wyświetlony został na Festiwalu Filmowym w Atlancie, co w konsekwencji doprowadziło do podpisania przez Spielberga długoterminowej umowy z wytwórnią Universal. Kontrakt ten sprawił, że reżyser stał się najmłodszym twórcą w historii, z którym duże hollywoodzkie studio podpisało tak poważny kontrakt.

Cztery lata później Spielberg wyreżyserował telewizyjny obraz Pojedynek na szosie, który przyniósł mu uznanie zarówno widzów, jak i krytyki. Następny obraz, nakręcony na podstawie własnego scenariusza, Sugarland Express tryumfował na MFF w Cannes zdobywając tam nagrodę za scenariusz.

W 1984 roku powstała założona przez Spielberga firma producencka - Amblin Entertainment. Pod jej szyldem, przy udziale Spielberga jako producenta powstały liczne tytuły, w tym między innymi: Gremlinsy, The Goonies, Powrót do przyszłości obie części Facetów w czerni, a także cieszący się ogromną popularnością serial Ostry dyżur dla Warner Bros. Television.

W październiku 1994, Spielberg wraz z Jeffrey’em Katzenbergiem i Davidem Geffenem założyli nowe studio filmowe DreamWorks SKG. Od czasu jego powstania marką tą sygnowane były liczne, wielokrotnie nagradzane produkcje, w tym między innymi oskarowe obrazy: American Beauty, Gladiator i Piękny umysł, z czego dwa ostanie powstały przy współpracy ze studio Universal.

Spielberg jest aktywnym działaczem nie tylko na polu produkcji filmowych. Z zaangażowaniem poświęca swój czas i środki finansowe na wiele przedsięwzięć charytatywnych. Doświadczenia, jakie zdobył podczas kręcenia Listy Schindlera i przemyślenia związane z wojennym losem Żydów sprawiły, że założył fundację Righteous Persons Foundation, na którą przeznaczył całe swoje wpływy z produkcji filmu. Jest również założycielem fundacji Survivors of the Shoah Visual History Foundation, która zajmuje się rejestrowaniem świadectwa ofiar Holocaustu. Do tej pory udało im się przeprowadzić wywiady i zarejestrować około 50.000 takich ustnych przekazów. Oprócz tego, Spielberg wystąpił w roli producenta wykonawczego filmu The Last Days, trzeciej produkcji dokumentalnej sygnowanej przez Shoah Foundation’s, która zdobyła nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszego fabularnego obrazu dokumentalnego. Reżyser jest honorowym prezesem fundacji Starbright, która łączy w swojej działalności pomoc służby medycznej dla dzieci, technologii i rozrywki, które mają pomóc poważnie chorym maluchom.


Filmy:

Role w filmach:blog comments powered by Disqus