Sylwester Chęciński

Ur.: 21 maja 1930 , Susiec k. Tomaszowa Lubelskiego, Polska

W 1947 roku przeniósł się na Dolny Śląsk. Szkołę średnią ukończył w Dzierżoniowie, a studia na Wydziale Reżyserii PWSF w Łodzi (1956). Przez kilka lat pracował ze Stanisławem Lenartowiczem, Andrzejem Wajdą i Jerzy Passendorferem, najpierw jako asystent reżysera, później jako II reżyser.. Debiutował w 1961 roku Historią żółtej ciżemki. Twórca niezapomnianej trylogii o przygodach Kargula i Pawlaka (Sami swoi, Nie ma mocnych, Kochaj albo rzuć). W latach 1976-1980 zastępca kierownika artystycznego Zespołu Filmowego "Iluzjon", następnie w latach 1988-91 zastępca kierownika artystycznego zespołu filmowego "Kadr".

Na swoim koncie ma także spektakle teatrlane. W Teatrze Telewizji reżyserował sztuki Głośna sprawa, Racja głodowa, Dziękuję za służbę, Samoobrona, Żelazna konstrukcja.

Za osiągnięcia artystyczne był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. Otrzymał m.in. Srebrny Medal na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dziecięcych w Wenecji za Historię żółtej ciżemki, Jantara na II Festiwalu Międzynarodowe Spotkania Filmowe w Koszalinie, Złote Grono w Łagowie i Laur Młodej Twarzy za film Nie ma mocnych, Nagrodę Główną Jury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za Kochaj albo rzuć, Złotą Kamerę za trylogię: Sami swoi, Nie ma mocnych, Kochaj albo rzuć, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki oraz Złotą Kaczkę za najlepszy film polski - Wielkiego Szu, Srebrne Grono na Festiwalu w Łagowie i Nagrodę Prezesa Komitetu do spraw Radia i Telewizji na Festiwalu w Gdyni za film Rozmowy kontrolowane. Został również odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest dwukrotnym laureatem Nagrody Kulturalnej Wrocławia i laureatem Nagrody Wrocławia przyznanej przez Radę Miejską w 2000 roku.


Filmy:blog comments powered by Disqus