Takeshi Kitano (Beat)

Ur.: 18 stycznia 1947 , Tokio, Japonia
zdjęcie

Człowiek-orkiestra. W Japonii postrzegany przede wszystkim jako telewizyjny showman i komik. Poza granicami Kraju Kwitnącej Wiśni uważany za niekonwecjonalnego reżysera filmowego, przez część zachodniej krytyki namaszczony na następcę Akiry Kurosawy.

Zanim trafi do mediów, próbowuje studiować na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Tokijskiego. Porzuca jednak edukację po zaledwie dwóch semestrach. Ima się różnych dorywczych prac. Próbując sił jako komik poznaje Kiyoshi Kaneko. Tak rodzi się słynny duet komiczny Two Beats reprezenetujący absurdalny humor spod znaku Monty Pythona. W 1976 roku Two Beats trafiają do telewizji. Mimo poźniejszego rozpadu grupy, Kitano zostaje na antenie, podbijając serca publiczności kolejnymi autorskimi programami. Od 1981 roku zaczyna również pojawiać się w filmach kinowych - niejednokrotnie kreując role odmienne od swego telewizyjnego emploi (Wesołych świąt pułkowniku Lawrance 1983). Rosnąca popularność owocuje także stałymi rubrykami w japońskich dziennikach i czasopismach.
Na fotel reżyserski trafia trochę przypadkowo. Zaangażowany początkowo "tylko" do roli głównej w obrazie Violent Cop, po wycofaniu się Kinji Fukasaku z realizacji obrazu Studio składa Kitano propozycję reżyserii filmu. Zapoczątkowana Violent Cop tematyka przemocy zdominuje na zawsze kinowe oblicze Kitano - zupełnie odmienne od znanego z małego ekranu komika.
Mimo uznanej dziś pozycji Kitano nadal prowadzi telewizyjne programy. Poza tym pisze książki (ma ich na swoim koncie blisko 60), maluje obrazy (można je zobaczyć m.in. w zrealizowanym w 1997 roku filmie Hana-Bi).

Strona oficjalna: www.office-kitano.co.jp
Strona nieoficjalna: www.kitanotakeshi.com


Filmy:

Role w filmach:blog comments powered by Disqus