Thierry Lhermitte

Ur.: 24 listopada 1952 , Boulogne-Billancourt, Francja
zdjęcie
Już jako student ekonomii uczy się aktorstwa na zajęciach w Lycee Pasteur de Neuilly razem z grupą kolegów (są wśród nich Michel Blanc, Gérard Jugnot i Christian Clavier). Ta przyjaźń skłania ich do utworzenia własnej trupy teatralnej Le Splendid. Przez siedem lat aktor gra, współtworzy scenariusze i współreżyseruje wiele sztuk, grając jednocześnie małe role w filmie, np. u Bertranda Tavernier. Lhermitte staje się znany szerszej widowni dopiero, gdy w 1978 roku jedna ze sztuk Splendidu zostaje przeniesiona na ekran jako "Les Bronzes" (reż. Patrice Leconte).

W 1980 zostaje pierwszym laureatem nagrody Jean'a Gabin'a za rolę w filmie "Clara et les chics types". Cztery lata później gra w telewizyjnym filmie Claude'a Zidi "Skorumpowani" (Cezar za najlepszą reżyserię i najlepszy film). Thierry Lhermitte pracuje również jako reżyser i scenarzysta. W 1994 jest współproducentem filmu "Indianin w mieście", który doczekał się remak'u amerykańskiego.

W 1998 roku aktor odnosi ogromny sukces grając w filmie "Kolacja dla palantów" (Le Diner de cons) w reżyserii Francisa Vebera, który obejrzało we Francji 9 milionów widzów.

Role w filmach:blog comments powered by Disqus