Toni Collette

Ur.: 1 listopada 1972 , Sydney, Australia
zdjęcie

Jedna z najbardziej cenionych aktorek australijskich, o wszechstronnym talencie, występuje z powodzeniem zarówno w teatrze (między innymi jako Sonia w sztuce Wujaszek Wania), na Broadwayu (jako Queenie w musicalu Michaela Johna LaChiusy The Wild Party) i na dużym ekranie.
Zadebiutowała w 1991 roku w filmie Spotswood z Anthony Hopkinsem, jako kochająca bez wzajemności Wendy. Przełomem w jej karierze okazała się tytułowa kreacja w filmie Wesele Muriel (1994) P.J. Hogana. Muriel to nieśmiała grubaska, dla której największe szczęście stanowi wyjście za mąż. Nie mając nadziei na rychłe spełnienie tego marzenia, pociesza się piosenkami ABBY. Aktorka była zmuszona przytyć do roli, co się najwyraźniej opłaciło: otrzymała nominację do Złotego Globu i przyznano jej australijski odpowiednik Oscara - nagrodę Australijskiego Instytutu Filmowego. Drugą statuetkę AIF aktorka otrzymała za rolę w Historii Liliany (1995) Jerzego Domaradzkiego, gdzie zagrała młodą Lilianę, obecną we wspomnieniach starszej (Ruth Cracknell), która wraca do życia po 40 latach spędzonych w zakładzie zamkniętym.
W 1999 roku za rolę matki próbującej za wszelką cenę ochronić syna w Szóstym zmyśle N. Night Shyamalana nominowano ją do Oscara za rolę drugoplanową.


Role w filmach:blog comments powered by Disqus