Vin Diesel

Ur.: 18 lipca 1967 , New York, USA
zdjęcie

Właściwe nazwisko: Mark Vincent.
Jeden z najpopularniejszych gwiazdorów współczesnego kina akcji. Odniósł kasowe sukcesy w dwóch filmach Roba Cohena – Szybcy i wściekli oraz XXX. Wychował się w nowojorskim Greenwich Village. Twierdzi, że ma pochodzenie włoskie i afroamerykańskie.

W wieku siedmiu lat debiutował na scenie Theatre for the New City. Podobno przyszedł do teatru z kolegą, z zamiarem zdemolowania budynku, ale reżyserka zachęciła go do pracy aktorskiej. Jego matka zajmowała się psychologią i astrologią, a przybrany ojciec (biologicznego nie poznał) pracował w teatrze. Vin kontynuował sceniczne występy podczas nauki w Hunter College, gdzie studiował literaturę angielską i uczęszczał na kurs kreatywnego pisania. Jednocześnie dorabiał jako bramkarz w modnych nowojorskich klubach.

W 1994 wyreżyserował, wyprodukował i zagrał główną rolę w krótkim metrażu Multi-facial, zaprezentowanym później na festiwalu w Cannes. W dwa lata potem napisał scenariusz do swego pełnometrażowego debiutu (producent, scenarzysta, aktor, reżyser), filmu Strays, który zrealizował kosztem 3 tysięcy dolarów w trzy tygodnie. Strays uczestniczył w konkursie na festiwalu w Sundance i spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. Stał się punktem wyjścia do realizacji serialu przez MTV.

Zachwycony występem Diesela w Strays, Steven Spielberg poprosił scenarzystę Roberta Rodata, by specjalnie dla Vina dopisał rolę w Szeregowcu Ryanie.

Ostatnio aktor pracował pod kierownictwem legendarnego reżysera Sidneya Lumeta (Serpico, Pieskie popołudnie) nad rolą w opartym na prawdziwych wydarzeniach filmie Find Me Guilty, gdzie zagrał czterdziestosiedmioletniego mafioso, który zrezygnował z adwokata i przez trzy lata, podczas wielkiego procesu mafii, bronił sam siebie. Diesel powołał, wspólnie z Georgem Zakkiem, firmę produkcyjną One Race Productions. Planuje film o starożytnym wodzu Hannibalu. Ma dwie siostry i brata – Paula Vincenta, który jest montażystą filmowym.


Filmy:

Role w filmach:

Dubbing w polskiej wersji językowej:blog comments powered by Disqus