Volker Schlondorff

Autor: materiały prasowe
Ur.: 31 marca 1939 , Wiesbaden, Niemcy
zdjęcie

Zdobywca Złotej Palmy oraz Oscara za film Blaszany bębenek urodził się w 1939 roku w Wiesbaden jako syn lekarza. Bardzo wcześnie stracił matkę. Większą część swojej młodości spędził we Francji, do której wyjechał na stypendium jako nastolatek (szkoła Jezuitów w Bretanii, studia na wydziale nauk politycznych w Paryżu). Już podczas studiów rozpoczął naukę rzemiosła filmowego u najlepszych francuskich reżyserów - Louisa Malle'a, Jean-Pierre'a Melville'a, Alaina Resnais. Pobyt i praca we Francji miały dla Schlöndorffa i jego twórczości przełomowe znaczenie: z jednej strony ukształtowały jego artystyczną wrażliwość i świadomość kulturową, z drugiej pozwoliły mu na odnalezienie własnej tożsamości. W przeciwieństwie do powojennych Niemiec, w których nie mówiono o niedalekiej przeszłości II wojny światowej, we Francji Schlöndorff był postrzegany jako przedstawiciel narodu, który dopuścił do narodzin nazizmu. Szkolni koledzy we francuskim gimnazjum po projekcji filmu o Holokauście (Noc i mgła, A. Resnais) zadali mu pytanie: „Jak to było możliwe?” - cała jego późniejsza twórczość, począwszy od Niepokojów wychowanka Törlessa (1965) po Dziewiąty dzień (2004), jest próbą znalezienia odpowiedzi na to pytanie.

Za swój pierwszy film Niepokoje wychowanka Törlessa otrzymał w Cannes nagrodę krytyków, za Blaszany bębenek (1979) – Złotą Palmę i Oscara.

Pierwsze filmy Schlöndorffa powstawały co prawda w okresie "nowej fali", ale reżyser nie uległ nowym trendom i pozostał wierny klasycznym wzorcom filmowego opowiadania. Prawie wszystkie jego filmy to adaptacje światowej literatury.


Filmy:blog comments powered by Disqus