Wayne Wang

Ur.: 12 stycznia 1949 , Hong Kong
zdjęcie

Urodził się w Hong Kongu, po tym jak jego rodzina uciekła z Chin po przejęciu władzy przez komunistów w 1947 roku. Ukończył Wah Yan Jesuit High School i w wieku 18 lat wyjechał do Stanów Zjednoczonych, aby studiować reżyserię na California College of the Arts and Crafts w Oakland.
Pierwszym filmem Wanga był studencki projekt dyplomowy A Man, A Woman, A Killer, który wyreżyserował wspólnie z Rickiem Schmidtem. Do Hong Kongu wrócił z dyplomem ukończenia studiów i rozpoczął pracę w telewizji publicznej R.T.H. (Radio i Telewizja Hong Kong), która stała się bazą dla młodych adeptów sztuki reżyserskiej - "Nowa Fala z Hong Kongu." Pracując w telewizji, Wang wyreżyserował kilka odcinków dramatycznej serii Below the Lion Rock, opowiadającej o codziennym życiu zwykłych mieszkańców Hong Kongu.
Reżyser wrócił do Stanów i zamieszkał w San Francisco, gdzie pracował z imigrantami z Azji. To doświadczenie zainspirowało Wanga do nakręcenia filmu Chan is Missing, w którym wykorzystał formułę thrillera, aby pokazać społeczne konflikty i podziały polityczne w Chinatown. Zrealizowany na czarno-białej taśmie 16mm za jedyne 27,000 USD, Chan is Missing wyprzedził o dekadę falę sukcesów nisko-budżetowych filmów takich jak El Mariachi czy Sprzedawcy (Clerks).
Kolejny film Wanga Dim Sum: A Little Bit of Heart, miał swoją światową premierę na Festiwalu Filmowym w Cannes i otrzymał nominację Brytyjskiej Akademii Filmowej dla Najlepszego Filmu Zagranicznego. Kolejnym filmem Wanga był thriller Slamdance z Tomem Hulce, Mary Elizabeth Mastrantonio i Virginią Madsen w rolach głównych. Nowojorska dzielnica Chinatown była miejscem akcji i tematem następnego filmu pt. Eat a Bowl of Tea. Był to dramat kostiumowy rozgrywający się w latach 40-tych, a wystąpili w nim - żona Wanga Cora Miao oraz Russell Wong. Następny tytuł w reżyserii Wanga to Life is Cheap...But Toilet Paper is Expensive, gangsterska komedia nakręcona w Hong Kongu.
Pierwszą produkcją Wanga zrealizowaną przez studio filmowe był The Joy Luck Club, oparty na bestselerowej powieści Amy Tan. Kolejny - Dym (Smoke) powstał w oparciu o oryginalny scenariusz pisarza Paula Austera, a wystąpili w nim Harvey Keitel, William Hurt i Forrest Whitaker. Film zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie i został nominowany do francuskiej nagrody Cezara jako Najlepszy Film Zagraniczny. Odniósł ogromny sukces w Europie i Azji. Wang i Auster wspólnie wyreżyserowali także Brooklyn Boogie (Blue in the Face), w którym wystąpiła większość obsady Dymu (Smoke).
Następnie Wang zrealizował Chinese Box, historię romansu osadzoną w Hong Kongu z Jeremy Ironsem i Gong Li w rolach głównych oraz Anywhere But Here z Susan Sarandon i Natalie Portman i erotyczny dramat Centrum Świata.


Filmy:blog comments powered by Disqus