Whitney Houston

Ur.: 9 sierpnia 1963 , Newark, Kalifornia, USA
Zm.: 11 lutego 2012
zdjęcie

Jedna z największych gwiazd show businessu w historii. Pochodziła z rodziny o muzycznych tradycjach. Jej matką była piosenkarka gosspel Cissy Houston, kuzynką Dionne Warwick, a do chrztu trzymała ją sama Aretha Franklin.

Wydany w 1985 roku debiutancki album stał się międzynarodowym hitem, sprzedając się w nakładzie 13 mln egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych i najczęściej kupowaną płytą debiutancką solowej artystki w historii muzyki. Do dziś, sprzedano około 25 mln kopii na całym świecie. Do połowy lat 90. XX wieku jej nazwisko nie schodziło z listy muzyków sprzedających najwięcej płyt. Nakłady najpopularniejszych albumów przekraczały 80 mln egzemplarzy.

W listopadzie 1992 roku zadebiutowała na dużym ekranie u boku Kevina Costnera w filmie Bodyguard. Opowieść o miłości między ochroniarzem i gwiazdą pop szturmem podbiła serca publiczności, a promujący film cover "I Will Always Love You" z repertuaru Dolly Parton stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych piosenek w historii kina. Kolejne produkcje, które uświetniła swoim udziałem to komedie Czekając na miłość i Żona pastora.

Kryzys jej popularności przypadł na początek XXI wieku. Wydany w grudniu 2002 album "Just Whitney" zebrał chłodne recenzje i sprzedał się zaledwie w trzech milionach egzemplarzy. Na kondycji Houston mocno odbiło się nieudane małżeństwo z piosenkarzem Bobbym Brownem. Ucieczki od problemów szukała w alkoholu i narkotykach. W 2005 i 2006 roku poddała się leczeniu odwykowemu, a następnie zakończyła toksyczne małżeństwo. Kolejna płyta - "I look to you" z 2009 roku - była umiarkowanie udaną próbą powrotu na szczyty. Zebrała przychylne recenzje, jednak jej sprzedaż osiągnęła zaledwie 2,5 mln egzemplarzy.

Zmarł nagle w hotelu w Beverly Hills w wieku 48 lat. Jej ciało znalazła hotelowa obsługa.

Jest laureatką pięciu nagród Grammy, 19 American Music Awards, pięciu People's Choice Awards oraz dwóch nagród Emmy.


Filmy:

Role w filmach:blog comments powered by Disqus