Wiesław Saniewski

Ur.: 29 października 1948 , Wrocław, Polska
zdjęcie

Ukończył matematykę na Uniwersytecie Wrocławskim (1971) oraz PWSTFiTV w Łodzi (1980). Studiował także historię sztuki i dziennikarstwo. Od 1974 r. pracował - jako szef działu recenzji, reportażysta i krytyk filmowy - w miesięczniku "Odra", z którego w czasie stanu wojennego został usunięty przez władze za niepoddanie się weryfikacji.

Autor kilku książek, w tym dwóch o tematyce filmowej: "Wróżenie z kina" i "Niewinność utracona w kinie", wydanych przez "Ossolineum". Wyreżyserował kilka spektakli teatralnych. W roku 1984 zrealizował w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu "Nienasycenie" wg powieści St. I. Witkiewicza, zdjęte z desek przez ówczesne władze i cenzurę tuż przed premierą i nigdy nie dopuszczone do eksploatacji.

Od 1977r. związany z ZF "X", asystent i współpracownik Andrzeja Wajdy. W latach 1985-1988 członek Rady Artystycznej Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego. W latach 1987-1990 i 1994-1996 wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Członek Rady Programowej miesięcznika "Odra". Wykładał reżyserię i scenariopisarstwo w szkołach filmowych w Polsce i za granicą.

W roku 1989 otrzymał Nagrodę Miasta Wrocławia, rok później - Papieską Nagrodę Fundacji Jana Pawła II za wartości humanistyczne swojej twórczości. Laureat licznych festiwali filmowych.


Foto: Piotr Fiuk


Filmy:blog comments powered by Disqus