Wiktor Grodecki

Ur.: 25 lutego 1960 , Warszawa, Polska
zdjęcie

Studiował pod kierunkiem profesora Wojciecha Jerzego Hasa w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od 1983 roku mieszka w Los Angeles i Londynie. Pracuje jako reżyser, scenarzysta i montażysta filmowy zarówno w tych krajach jak i w Polsce, Czechach, Niemczech i na Litwie.
Filmem, który przetarł Wiktorowi Grodeckiemu drogę do zagranicznej kariery był zrealizowany w USA obraz Him (1985), wyprodukowany przez University of Minessota Film Society z pomocą sławnego producenta Alberta Milgrona.
Spośród filmów fabularnych największy rozgłos zdobyła powstała w Czechach w 1997 roku Mandragora. Ta dramatyczna opowieść o młodym chłopaku poznającym świat seksu, narkotyków i AIDS zdobyła szereg nagród na festiwalach filmowym w Genewie i Palm Springs. Mandragorę obejrzał Vaclav Havel. W liście do reżysera były prezydent Czech napisał, że z wszystkich czeskich filmów, które ostatnio oglądał, ten spodobał mu się najbardziej. Dziękował reżyserowi za jedyny w tamtym okresie czeski film poruszający ważne problemy społeczne.
Na trzy lata przed Mandragorą sukces odniósł dokument Grodeckiego Not Angels But Angels mówiący o dziecięcej prostytucji. Film ten pokazano na kilku festiwalach, m.in. w Nowym Jorku, Montrealu i Berlinie.
Inne aspekty tego samego problemu twórca Nienasycenia ukazał w także dokumentalnym filmie Body Without Soul (1996), uznanym za kontrowersyjny, ale przyjętym z uznaniem.
W 1999 roku Wiktor Grodecki zrealizował w Niemczech telewizyjną komedię romantyczną Ich wunsch Dir Liebe, w której zagrała Marianne Sagebrecht, aktorka znana z filmów Percy Adlona, takich jak Bagdad Cafe czy Rozalka idzie na zakupy. W komedii Grodeckiego partnerowali jej dwaj sławni aktorzy – Mathieu Carriere i Hark Bohm.
Przeważnie sam pisze scenariusze do swoich filmów i sam je montuje. Spośród zmontowanych przez niego filmów innych reżyserów polskim telewidzom znany jest dramat sensacyjny Carlo Quinteiro Nocny pociąg do Wenecji (Niemcy 1994).


Filmy:blog comments powered by Disqus