Willem Dafoe

Autor: materiały prasowe
Ur.: 22 lipca 1955 , Appleton, Wisconsin, USA
zdjęcie

W 1979 roku Willem Dafoe otrzymał niewielki epizod w filmie Michaela Cimino Brama nieba, który zapoczątkował jego błyskotliwą karierę. Pierwszą wielką kreacją aktora na srebrnym ekranie była rola w obrazie Kathryn Bigelow The Loveless. Od tej pory Dafoe wystąpił w ponad sześćdziesięciu filmach. W Hollywood były to między innymi Spiderman, Angielski pacjent, Gdzie jest Nemo?, Pewnego razu w Meksyku: Desperado 2, Stan zagrożenia, Białe piaski, Mississippi w ogniu i Ulice w ogniu, a w niezależnym kinie Rozrachunek, Gniazdo os, Basquiat - taniec ze śmiercią, Święci z Bostonu oraz Amerian Psycho. Aktor uczestniczył także w wielu produkcjach realizowanych poza Stanami Zjednoczonymi - warto tu wymienić chociażby Manderlay Larsa von Triera, Chinkę Yim Ho, Boże skrawki Yurka Bogayevicza, Tak daleko, tak blisko Wendersa czy obraz Tom i Viv Briana Gilberta.

Willem Dafoe wybiera bardzo różnorodne projekty i szuka okazji do zawodowych spotkań z wybitnymi reżyserami. Współpracował między innymi z Wesem Andersonem (Podwodne życie ze Steve'em Zissou), Martinem Scorsese (Aviator, Ostatnie kuszenie Chrystusa), Paulem Schraderem (Auto Focus, Prywatne piekło, Margines życia, Facet do towarzystwa), Davidem Cronenbergiem (eXistenZ), Ablem Ferrarą (Hotel New Rose), Davidem Lynchem (Dzikość serca), Williamem Friedkinem (Żyć i umrzeć w Los Angeles) oraz Oliverem Stone'em (Urodzony 4 lipca, Pluton).

Aktor dwukrotnie zdobył nominację do Oskara (Pluton, Cień wampira) oraz do nagrody Złoty Glob za drugi z tych obrazów. Wśród wielu nominacji i nagród, które otrzymał, znajdują się między innymi LA Film Critics Award oraz Independent Spirit Award. Jeśli chodzi o nowsze projekty Willema Dafoe, warto wymienić filmy takie, jak: Wizja mordercy, Wakacje Jasia Fasoli, Adam zmartwychwstały Paula Schradera, Plan doskonały Spike'a Lee, Jak zostać gwiazdą Paula Weitza, reżyserowana przez Nobuhiro Suwę jedna z części Zakochaego Paryża oraz Wdowa Giady Colagrande. W przypadku tego ostatniego tytułu aktor był również współscenarzystą.

Niedawno widzowie mogli oglądać Willema Dafoe w Antychryście Von Triera. Wśród ostatnich projektów z jego udziałem warto wymienić także Świetliki w ogrodzie (z Julią Roberts), Miral Juliana Schnabla, My Son, My Son Wernera Herzoga, Farewell Christiana Cariona, Fantastycznego Pana Lisa Wesa Andersona, A Woman Giady Colagrande, The Dust of Time Theo Angelopoulosa, Go Go Tales Abla Ferraray oraz Asystenta wampira Paula Weitza. Willem Dafoe jest ponadto jednym z członków-założycieli The Wooster Group , eksperymentalnego nowojorskiego zespołu teatralnego. Aktor współpracował z tą grupą od 1977 do 2005 roku - zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i za granicą.


Role w filmach:blog comments powered by Disqus