Wim Wenders

Ur.: 14 sierpnia 1945 , Düsseldorf, Niemcy
zdjęcie

Producent, scenarzysta, aktor, a przede wszystkim jeden z najbardziej znanych reżyserów współczesnego kina niemieckiego. Jego filmy pod względem stylistycznym stanowią mieszankę hollywoodzkich form i gatunków z elementami kina alternatywnego. Studiował medycynę i filozofię. Przerwał naukę i wyjechał do Paryża. Po powrocie do Niemiec ukończył reżyserię Hochschule für Fernsehen and Film w Monachium (1970).

Już na początku swej kariery zwrócił na siebie uwagę krytyki, obrazem Strach bramkarza przed jedenastką (1971). Film oparty został na powieści Petera Handke, z którym Wenders współpracował ponownie przy Niebie nad Berlinem (1987). Po Szkarłatnej literze (1973), najmniej satysfakcjonującym dziele, Wenders nakręcił trylogię kina drogi: Alicja w miastach (1974), Fałszywy ruch (1975) i Z biegiem czasu (1976).

W roku 1978 przybył do Stanów Zjednoczonych, by kręcić Hammeta we współpracy z Francisem Fordem Coppolą, z którym poznał się przy realizacji obrazu Mój amerykański przyjaciel (1977). Po wielu problemach ze scenariuszem i konfliktach z Coppolą, w filmie pozostało jedynie 30% scen kręconych przez Wendersa. Kłopoty te znalazły swoje odbicie w filmie Stan rzeczy (1982), który opowiadał o różnicach w podejściu do twórczości filmowej Europejczyków i Amerykanów. W roku 1984 Wenders zdobył Złotą Palmę w Cannes za obraz Paryż, Teksas.

Jego kolejny film - Niebo nad Berlinem (1987) został nagrodzony na festiwalu w Cannes w kategoriach najlepszy scenariusz i najlepszą reżyserię.

W latach 1991-1996 sprawował funkcję przewodniczącego Europejskiej Akademii Filmowej.

Strona oficjalna:
www.wim-wenders.com


Filmy:

Role w filmach:blog comments powered by Disqus