Zbigniew Zamachowski

Ur.: 17 lipca 1971 , Brzeziny, Polska

Debiutował w kultowym filmie Krzysztofa Rogulskiego Wielka majówka, a w teatrze w 1983 roku. Absolwent szkoły muzycznej w klasie fortepianu, co zaowocowało jego zaangażowaniem w komponowanie muzyki do filmów krótkometrażowych i etiud studenckich. Jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej znanych polskich aktorów za granicą. Ukochany aktor wybitnego śląskiego reżysera, Kazimierza Kutza, zagrał w: Zawróconym, Strasznym śnie Dzidziusia Górkiewicza, Pułkowniku Kwiatkowskim oraz Sławie i chwale na podstawie prozy Jarosława Iwaszkiewicza.

Na przełomie lat 80/ 90 tworzy wybitne kreacje aktorskie w filmach Krzysztofa Kieślowskiego Dekalog X i trylogii Trzy Kolory, w tym grając główną rolę w Trzy kolory. Biały nagrodzonym Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie.

Jest wybitnym interpretatorem piosenki aktorskiej – wykonuje kompozycje autorstwa m.in. Agnieszki Osieckiej, Grzegorza Turnaua i Jeremiego Przybory. Laureat nagrody im. Prof. Aleksandra Bardiniego na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1997.

Bohater popularnego programu Magdy Umer Big Zbig Show.

W latach 1985 – 1997 członek zespołu Teatru Studio w Warszawie, od. 1997 Teatru Narodowego. Jego teatralny debiut reżyserski to Żaby we współpracy z Wojciechem Malajkatem.


Role w filmach:

Dubbing w polskiej wersji językowej:

Bibliografia:blog comments powered by Disqus